Sea-Ty: An Underwater City – Su Altı Şehri

Building an underwater city is the main goal of this project that responds to the sea level rise in the upcoming decades. The US National Research Council estimates that in this century alone, the sea level will rise between 50 and 200 centimeters – leaving some existing cities underwater.

The project has been designed as a floating bowl with a massive atrium open to the sky where sunlight will be able to reach all the underwater levels. The geometry is composed of an array of boxes in different sizes that allow for very specific program delineation. The stepping and shifting of volumes create and intricate system of terraces and voids imagined as community and leisure areas. The project also resembles a traditional hillside town with a network of stairs connecting the various levels. Providing views to the mysterious world beneath the water surface is a priority of the design while vegetation also plays an important role in the design. The idea is to provide as much green surface as possible for parks, farms, and oxygen generation.

In addition, the city has been designed to rotate according to light exposure and transported to different locations around the globe.

evolo/sea-ty-an-underwater-city

Genellikle deniz seviyesinin üstünden giden geleneksel yapılaşmanın aksine, bu projede deniz seviyesinin altına iniyoruz. Amerikan Ulusal Araştırma Konsülünün tahminine göre, deniz seviyesi 50 ila 200 cm arası yükselmektedir, ve bu demektir ki ilerde mevcut şehirler su altında kalabilir.

Bu projede ise, bu durum göz önüne bulundurularak, güneşi her katına kadar geçirebilen bir tür yüzen devasa kase tasarlanmış. Değişik boyutlarda dizi halinde dizilmiş kutu geometrisi ve dokusunda olacak bu yapı bir çok özelleşmiş programa izin verebilecek. Geometrideki basamaklar ise bir tür teras (balkon) ortamı yaratarak, umumi ve eğlence ortamı olacak. Aslına bakarsanız, Bu proje bir nevi dağ yamacına yada eteklerine kurulan geleneksel siteler gibidir, ve derinlere daha fazla oksijen üretimi sağlanabilmesi açısından tasarımda olabildiğince yeşillik (park, bahçe, tarım …vb) sağlanacaktır.

Ayrıca, bu koca yapı güneş ışığına doğru dönecek, hatta başka yerlere hareket edebilecek şekilde mobil olabilecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s