Instant Skyscraper – Katlanan Gökdelen

Traditionally, high-rise buildings are predicated by maximum economic return and are thus associated with commercial endeavors and opulence. This project recasts the initial ambition for vertical expansion. It envisages a rapidly deployable building that will provide centrally located resources in disaster situations. Instant High-rise builds upon the visionary concepts of Buckminster Fuller by continuing his research into lightweight ‘synergetic’ structures and geometries. The tensegrity principle is explored for its potential to provide a feasible structural system that enables the deployment of an instant skyscraper in areas struck by disaster. …

evolo/instant-skyscraper

Instant Skyscraper - night

Genellikle ticari ve zenginlik kaygısından dolayı, yüksek katlı binaların maksimum düzeyde bir ekonomik getirisi olması gerektiği düşünülür. Ama bu projede gökdelenlerin esas amacı “hızlı dikey açılma” olarak yeniden belirlenmiş. Doğal yada insan yapımı bir afet sonrasında hızlı bir şekilde kurulabilen bir nevi portatif bir gökdelen tasarlanmış. Bilindiği gibi gökdelenlerin en büyük avantajı, minimum alanda maksimum kapasite yaratmaktır. Böylelikle bu tasarımda yapı, minimum alanlarda maksimum afetzedeye yardım ve yataklık etmeye yarayabilecek. Hızlı bir şekilde kurulabilecek bu yapı elbette özel bir malzemeden yapılıp, kendine has özel bir katlanan (Tensegrity) bir yapısı olacak.

Ayrıca bu “hızlı yükselen yapılar”, şehirlern sürekli değişen içeriklerine uyum sağlamak bazında, uzun uzun süreli yapılar olarak da kullanılabilir. Kendi amaçlarına uygun bir kullanım alanı bulur bulmaz, kolaylıkla sosyopolitik amaçlara uyup, yerel kimliğin tekrar biçimlenmesine yardımcı olabilir.

Bu Katlanan (tensegrity) sistem hem oldukça adaptif (uyumlu) hemde aynı zamanda oldukça sağlam, hafif ve stabil bir yapı sunar. Yapı kurulmadan önce, sahaya, düz paketler halinde ve gerilimli yatay kablolar modüllere bağlı şekilde ulaşır. Kablolar “çözüldüğünde” ise, yapı aynen bir akordiyon gibi açılıp gökdelen yükseliverir. Güneş enerjisi ve yağmur suyundan yararlanabilecek; asansör, elektrik tesisatı ve elbette afetzedeler için revir, yatacak yer, başvuru/yardım merkezi gibi aksamların da olacağı yapı, ister tek başına kule gibi, yada ister halihazırda başka bir başka bir binaya dayanarak da yükselebilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s