19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

samsun ataturk heykeli

Please also see; commemoration-of-ataturk-youth-and-sports-day

Bu sene Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, Atatürk’ün Samsuna çıkışını simgeleyen Samsun’daki ünlü Atatürk Heykelinin hikayesini anlatmak isterim. Bildiğiniz gibi 19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsuna çıkarak Kurtuluş Savaşını başlatmış, ve böylelikle Samsun Türk tarihte büyük ve onursal bir yer edinmişti. Atatürk’ün bu çıkışının şerefine, Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel‘e, dönemin parasıyla 37.000$’a mal olan, ve 1931 yılında sipariş edilip bir yıl sonra teslim alınan bir heykel spariş edildi. Bronzdan yapılmış heykel, kaidesiz 4.75 metre, kaideli 8.85 metredir. Bu kalibrede dünyanın en ihtişamlı ikinci heykeli sayılan bu eserin tek kusuru atın kuyruğunun kaideye değiyor olmasıdır. Eğer kuyruk kaideye değmeyip, Heykel sadece atın 2 ayağı üzerinde dengede ve sağlam durabilseydi kusursuz olacaktı.

Bu eserde büyük bir kaide üzerinde şahlanan bir at üstünde, Atatürk‘ü bütün heybeti ile görmek mümkündür. Krippel, anıtın açılış konuşmasında anıtı, “gururlu bir şekilde batıya ve çok uzaklara dikilen bakışları azim dolu gözleriyle, şahlanan atın üzerinde Atatürk dimdik bir şekilde oturuyor. Bu oturuşta korkusuzluk, kolun kılıca uzanışında ise Türklüğün gücü vardır” sözleriyle anlatmıştır.

* Büyütmek için tıklayın …. Click the picture to enlarge !

Yıl-1931-Viyanada-Bir-döküm-atölyesiAtolye İşçileri

Bu anıt tümüyle Atatürk’ü anlatmış; kuvvetin, azmin, cesaretin ve üstünlüğün simgesi olmuştur.

Kaidenin yanlarında iki kabartma ve öteki yanlarında da yazılar vardır. Kabartmanın birinde, iskelede sandalın yanında bulunan kişiler görülmektedir. Bu insanlar, mermi ve cephane taşımaktadır. Arkalarında, bir de top arabasının bulunması, savaş anını canlandırdığını gösterir.

Diğer kabartmanın ortasında Atatürk, tüm özellikleri ile dimdik, büyük bir zafer simgesi olarak durmaktadır. Başı halka dönük, halk ile el ele bulunmaktadır. Yanları Türk ulusunun yaşlısı, köylüsü, kentlisi ile doludur.

Heykelin kaidesindeki yazılar şöyledir:

  • Vatanda Milli Mücadele‘ye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı.
  • Bu heykel, Samsun Vilayet Halkı tarafından 29 birinci teşrin 1931 tarihinde dikildi.

Samsun‘un simgesi haline gelen anıt, Samsun Belediye Parkı‘nda yer almaktadır. Heykelin bulunduğu caddeye Heykeltıraş Heinrich Krippel’in ismi verilmiştir.

Kaynak; wiki/Onur Anıtıblog.zdemirci/samsun-ataturk-heykelipelinsipka/samsundaki-ataturk-heykeli.html

Samsun

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s