Vertical Amusement Park – Dikey LunaPark

Rollin and Tumble - Vertical Amusement Park for Times Square

One of the most famous buildings in New York is the former New York Times headquarters known as One-Time-Square. The skyscraper opened in 1905 and has been through several renovations and transformations ever since. It is the place where New Yorkers and the world celebrate the New Year with the famous drop ball. Another interesting fact is that its façade is almost entirely covered by the most expensive billboards in the world which cost more than $10,000 per hour.

This proposal seeks to transform the infamous building into a vertical amusement park. The project explores the potential of using a roller coaster as means of transportation between the different programs. It is an exploration of transportation in three dimensions which has never been tested and tries to break the norm of using elevators and horizontal corridors. The park is divided in zones specifically catalogued with different colors with each zone composed of a series of modules attached to a primary steel exoskeleton.

evolo/rollin-and-tumble-vertical-amusement-park

Vertical Amusement Park

New York’un en tanınmış binası, New York Times’ın karargahı olarak bilinen One-Time Square‘dir. Bu bina 1905’de açıldı ve bu zamana kadar bir çok tadilat ve değişim geçirdi. Bu bina, New Yorkluların her yeni yılda o meşhur topla kutlama yaptıkları yerdir. Ve bundan başka bir diğer ilginç bilgi ise, bu binanın cephesindeki billboard’lar, saati 10,000 $ olması ile, dünyanın en pahallı reklam alanıdır.

Bu projede ise, böyle ünlü ve “pahallı” bir yeri dikey bir luna parka çevirmek öneriliyor. Luna parkların vaz geçilmezlerinden (radar) luna park trenlerini kullanarak  değişik programlar arası ulaşım sağlanabilecek. Böylece, daha önce hiç denenmemiş bir şey denenip, klasik asansör ve merdiven normlarını yıkarak, 3 boyutlu bir bina içi ulaşım denenecek. Ayrıca her bölüm değişik renklerle kodlanıp, dışarıya bir renk cümbüşü yansıtılacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s