Skyscrapers for Paris – Paris’e Gökdelenler

Skyscrapers for Paris - night

Xavier Lagurgue, Günther Domenig;

When towers are built above the old city, the town as a whole changes and becomes a new one as the result of the dialogue between the contemporary vertical towers and the old horizontal city. The old town does not exist any more in the same way, although it is still there. The background of this paradox is to question our position as users of urban space. It allows us to place ourselves in a sustainable urban development perspective and set priorities: construction, society, economy, environment, history, aesthetics.

evolo/skyscrapers-for-paris

Skyscrapers for Paris - day

Bilindiği gibi Paris, eski tarihih binaları ile meşhur ve neredeyse modern yapıya yer vermeyen bir şehir. Yalnız gittikçe kalabalıklaşan şehri, etrafa çok yayılmadan kompak bir şekilde toplayacak ve bunu yaparken tarihsel dokuya zarar vermeyecek bir gökdelenler ağı projesi önerilmiş. Biotope olarak adlandırılan bu projede, en küçük gökdelenin uzunluğu Eyfel kulesinden bile uzun olacak. Tasarımcılara göre bu yapı ağı, şehir içinde değişik türlerde kentsel organizasyonların paradoksal bir kesişimi olacak.

Kuleler, eski şehrin üstüne inşa edildikçe, tüm şehrin silueti değişecek ve sonuçta eski yatay şehir ile yeni dikey şehir arasında tezati bir diyalog oluşmaya başlayacak. Bundan böyle, eski şehir eskisi gibi var olamayacak, ve bu yaratılan paradoksun arka-planında kentsel alanları kullananların posizyonu sorgulanacak. Böylece, sürdürülebilir kentsel gelişim perspektifi içinde yerimizi bulabileceğimiz, ve yapım, toplum, ekonomi, çevre, tarih ve estetik … gibi konularda önceliklerimizi tayin edebileceğimiz bir konsept oluşabilecek.

Tahmin edilebileceği gibi, eğer Gökdelen gibi yüksek binalar kullanılmazsa, şehirler yatay olarak aşırı derecede genişleyip fazladan yer işgal etmeye başlarlar. Ama gökdelenleri kullanarak eski şehrin yükünü bir kaç seviyeye dağıtıp yer ve enerji tasarrufu yapabilecek bir yapı sistemi kullanılabilir. Elbette bunu yaparken eski şehrin tarihi özelliğini bozmayacağız, hatta geleceğin ihtiyaçlarına daha kolay adapte edebileceğiz.

Advertisements

One thought on “Skyscrapers for Paris – Paris’e Gökdelenler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s