North Pole Skyscraper – Kuzey Kutbunda Gökdelen

NorthPole Skyscraper

Borja Muguiro;

This proposal imagines a world where the natural wilderness of the arctic is bisected by the largest shipping canal ever built and becomes a trading post for the world’s freight industry and the new oil and gas exploration.

Slicing vertically through the Arctic ice-shelf, the structure is an architectural representation of the corporate struggle with nature. The whole structure reacts to nature by using the power of the wind, ice, and water. Its conceptual research is based on globalization and our dependency on shipping freights as the moving parts of consumerism. The North Pole Skyscraper is an open structure that holds containers in multiple levels or platforms that serve as transaction posts between countries.

evolo/north-pole-skyscraper-a-trading-post-for-the-world’s-freight-industry

North Pole Skyscraper

Bu projede, kutuplardaki doğal sahranın, inşa edilmiş en geniş Gemi kanalı ile ayrıldığı ve Dünya Navlun (Nakliye) Endüstrisi ve Yeni Petrol ve Gaz Arama için bir ticaret alanı olduğu bir Dünya düşünülüyor.

Kutup buz kabuğunun dikey olarak dilimlenmesiyle, Yapı aslında bir nevi doğayla olan tüzel mücadelenin mimari bir sunumu olacak. Tüm yapı doğaya karşı rüzgarın, buzun ve suyun gücünü kullanarak karşı koyacak. ve Bu kavramsal proje aslında küreselleşmeye ve  tüketime özendirmenin hareketli kısmı olan Navlun bağımlılığımıza dayanacak. Bu Kuzey Kutbu gökdeleni, ülkeler arası hizmet görecek çok seviyeli yada platformlu konteynerları barındıracak açık bir yapı olacakmış !

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s