Bridge of Hope Skyscraper – Umut Köprüsü

Bridge of Hope

Mohammed Adib, Ivan Arellano, Jordi Cunill, Maria Teresa Farre, Christian Koester, Davide Roncato;

The Bridge of Hope is a symbolic structure that seeks to link the shores of the Dead Sea to promote peace between Jordan and Israel. Construction of the bridge would commence from both sides of the sea, ultimately meeting in the middle; there, a settlement for Arabs and Jews to live harmoniously is established.

The water level of the Dead Sea is dropping by 1 meter per year, and plans are currently underway by the Jordanians to replenish the water levels by connecting it, via pipelines, with the Red Sea. In addition to the bridge’s construction, this project also proposes the creation of aqueducts from Israel’s side to help replenish the sea with water from the Mediterranean. These aqueducts would generate electricity as the water flow drops 400 meters; this electricity is used to desalinate the water, making it useable for irrigation purposes (residual water is discharged into the Dead Sea). Salt water pools  (with normal salt levels) are created within the Dead Sea for fish farming, and other pools are also created to cultivate mineral baths for a variety of uses.

evolo/bridge-of-hope-skyscraper

Hope's Bridge

Umut Köprüsü, Ürdün’le İsrail arasında barışı yükseltmek için Ölü Deniz kıyılarını birbirine bağlayacak olan sembolik bir yapı olarak tasarlanmış. Köprünün yapımı denizin 2 yakasından da başlanacak ve tam ortada buluşacaklar; ve tam oradaki bir yerleşkede Arap ve Yahudilerin huzur içinde yaşayıp kullanabileceği tesisler olacak.

Ne yazık ki, Ölü Deniz’de ki su seviyesi her yıl 1 metre düşmekte, ve Ürdün bunun önüne geçmek için Kızıl Deniz’den tüplerle su takviyesi yapmayı planlıyor. Ayrıca üstte anlatılan köprü yapımının yanı sıra, İsrail’in de bu su takviyesi olayına Akdeniz’en sağlayacağı su ile ve Su kemerleri vasıtasıyla, katılması öneriliyor. Bu su kemerleri ayrıca, her 400 metredeki su düşüşlerinden elektrik üretecek; ve bu elektrik tuzlu deniz suyunun arıtılmasında ve Ölü Deniz için uygun hale getirilmesinde kullanılacak. Ama ayırca, Ölü Deniz içindeki havuzlarda tuzlu deniz suyu doldurulup, bir tür balık çiftlikleri de düşünülüyor. Ve diğer havuzlarda çok amaçlı mineral havuzları olarak kullanılabilecek.

Köprü içindeki yerleşkeler, Orta Doğu geleneklerine uygun “Rüzgar yakalayan baca” dizaynında olacak. Bunlar yapının her tarafında olacak, gölge alanlar yaratacak ve çeşitli boyutlarda bahçeli ve havuzlu teraslar için alan sağlayacak. Böylece bölgedeki sıcak iklim biraz yumuşayılıp, etrafı serin tutacak taze hava akımı da sağlanabilecek.

Uzmanlara göre, hergün yaklaşık 7 milyon ton su buharlaşıyormuş, ama bu yapıların yüzeylerinde oluşacak yoğunlaşma küçük çaplı bir su döngüsü yaratarak, bahçeli terasların sulanmasına yardımcı olacak. Ayrıca bu yoğunlaşmadan ötürü tuzlu deniz suyu kendiliğinden arınacak, ve kolayca temiz su oluşabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s