Baykal Gölü Harikası

Eveeeet !, bugünümüzü Rusya’nın Doğu Sibirya bölgesinde bulunan ve dünyanın en derin gölü olan Baykal Gölüne ayırdım. Dünyanın doğal harikalarından sayılan ve hayatımızda en az 1 kere ziyaret edilmesi gereken bu göl, yaz kış insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip. Bu fotoğraflarda anlaşılacağı üzere, bunlar bu kış, taze taze çekilmiş.

Ressimlerden de görüleceği gibi göl üzerinde iri buz parçaları olağanüstü berrak ve sihirli bir turkuaz tonunda. Bunun sebebi, 20-25 milyon yıllık olduğu sanılan gölün dünyanın en eski tatlı su kaynağı olmasında yatıyor (Dünya tatlı sularının 5’te biri bu gölde). Belki fen derslerinden, yada başka yerden, duymuşsunuzdur; suyun berrak kristal bir şekilde (cam gibi) donması için olabildiğince saf olması gerekir, aksi taktirde, içme yada musluk sularındaki gibi mineralli (fosfor, sülfat, oksijen …vb) olursa su donarken hava kabarcıkları oluşur ve bulanık bir buz elde edilir. O nedenle Baykal gölündeki su hem olabildiğince saf hemde aşırı soğuk olduğu için, bu şekilde iri berrak buz kristalleri oluşabilmiş.

Tatlı suyu sayesinde, Kışın, Ocak’tan Mayıs’a kadar olan 5 aylık süreçte, göl böyle sihirli bir şekilde donar, ve berraklık sayesinde donan yüzeyden neredeyse 40 metre altını görebilirsiniz. Bu süreç içerisinde en fotojenik olduğu zaman ise Mart ayı imiş. Buz kabuğuna etki eden rüzgarlar, ısık değişimleri, don ve güneş bu iri buzulları neredeyse heykeltıraş gibi yontar, ve sonunda fotoğraflarda görülen berrak ve turkuaz eserleri oluşturur. En sonunda ise dünyanın güzelliğini tescilleyen bir atmosfer yaratılır.

Küçük resimleri büyütmek için üstlerine tıklayın !

Source; mymodernmet/lake-baikal-russia-ice-hummocks

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s