3D Green, Garden, Farmland – 3 Boyutlu Yeşillik

Vertical Farmland

Yiqing Jiang, Ying Tao;

This project examines the idea of developing a vertical park and farm between skyscrapers in Shanghai, China. Over the last 20 year Shanghai has exponentially grown due to the massive migration from rural to urban China. This has lead to the development of hundreds of skyscrapers that today define the city’s skyline. Unfortunately, the number of public parks and recreational areas have not increased and the city is now a large block of concrete and glass.

This project uses the structure of three contiguous skyscrapers to attach a vertical park that will serve as prototype for the city. The new park would provide a recreational green space to the office towers and a new lung to the city. In addition, the park is equipped with wind turbines and photovoltaic cells for wind and solar energy harvesting.

evolo/3d-green-vertical-farmland-inserted-in-an-existing-urban-fabric

Bu projede tasarımcılar, Çin’in Şangay şehrindeki yüksek gökdelenlerin arasına asılı, park, çiftlik yani yeşillik içeren dikey bahçeler kurmayı öneriyor. Son 20 yılda, Şangay özellikle oldukça ivmeli gelişen bir şehir olmuş, ve kısacık zamanda, Çin’in kırsal tarafından ağır bir göç almış. Bu hızlı nüfus artışı da, günümüzde şehrin belirgin silüeti olan gökdelenleri kaçınılmaz yapmış. Ama ne yazık ki, gökdelen sayısı artarken, kamu parkları ve yeşillikler yeterince gelişememiş, ve şehir, beton, demir ve camdan oluşan bir bloğa dönmüş.

Bu proje de ise, şehrin yeşillik ihtiyacını karşılayacak ve birbirine yakın 3 gökdelen arasına kurulması tasarlanan bir dikey bahçe sunuluyor. Bu tasarım ayrıca, şehrin havasını temizleyerek, şehrin ciğeri olabilecek. Bundan başka, parka kurulacak olan tribün ve güneş enerjisi panelleriyle güneş ve rüzgardan enerji sağlayıp, kendi içindeki minik çiftliklerin hastı için kendi kendisine enerji sağlayabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s