Yaratıcılığın Elementleri

remix

Kirby Ferguson’nun Everything is a Remix (Herşey bir karışımdır) projesi, bize modern tarih içerisinde yaratıcılığın prensiplerini, paradokslarını ve mekanizmasını aydınlatan kompak bir çalışma sunmuş. Toplam 4 bölümden oluşan ve vimeo’ya yüklenmiş kısa belgesel gibi videolarda, yaratıcılığın tarihi ve kültürel önemi üzerinden, yaratıcılığın aslında “şeylerin kombinasyonu” olduğunu yansıtmış. Elbette İngilizce olan bu belgeseli, İngilizcenize güveniyorsanız bir bakın derim. Ayrıca en üstte verdiğim linkte, belgesellerin metin hali de mevcut. Ayrıca en altta verdiğim linklerden de özetlerini görebilirsiniz.

Kısaca özetlersek, aslında herkesin öyle yada böyle sezdiği bir gerçeği organize bir şekilde tekrar ortaya sunmuş. Yaratıcılık aslında sanıldığı gibi, mucizevi ve gizemli ilhamlardan kaynaklanan sihirsel bir şey değildir. Eğer yaşanmışlıklar, tecrübeler, yani her türden geçmiş materyaller olmasa yaratıcılık da olmazdı. Çünkü yaratıcılık aslında geçmiş şeylerin karışıma-kombinasyonu ve/veya evrimi-transformasyonudur.

Kütürler, düşünceler (felsefe), bilim ve sanat, yani yaratıcılık içeren her şey, kendisinden bir önceki şeylerden esinlenir, yaratılabilir, doğar ve yükselir. Bu belki “peki ilk yaratıcılık nasıl oldu ? neden esinlendi ?” sorularını sordurabilir. Kendimce, “ilk yaratıcılığın” doğadan basitçe esinlendiği oldukça açıktır. Ondan sonra yavaş yavaş, hatta bazı dönemler ivmeli bir şekilde, değişim geçirip değişik şeylerle kaynaşarak evrilir ve sonunda insanlık tarihi boyunca görebileceğimiz şeyleri (Bilim, sanat, felsefe, din …vb) sunarak gelecekteki daha nice yaratıcılara ilham kaynağı olurlar

Sources;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s