Occupy Skyscraper – Eylemci Gökdelen

Occupy Structure

Ying Xiao, Shengchen Yang;

Moved by the economic disparity in the United States brought to light by the 2011 Occupy Wall Street movement, the designers of the Occupy Skyscraper propose creating a building that can further empower protesters and accelerate the Occupy movement. The temporary Occupy skyscraper can be erected on any protest site to provide shelter and meeting spaces for dissenters. By providing a means for protesters to take their movement from a horizontal plane to a 3-D vertical reality, the Occupy skyscraper strengthens and bolsters the event as a whole, but amazingly, it does so only using hemp rope and canvas.

As the movement gains in strength and more people join, the masses will continue to build out the skyscraper, adding space as needed. The height of the skyscraper reaches its peak, however, when the heights of the surrounding buildings that are supporting the ropes are met. As the protest dies down the building is deconstructed, and after its over, its remains can be removed completely, restoring the urban fabric to what it was before the event.

evolo/occupy-skyscraper

Occupy Skyscraper

2011’deki Wall Street Eyleminden ilham alan bu projede, tasarımcılar, eylemcilerin protesto ve eylem gücünü attırabilecek bir gökdelen yapısı önerisinde bulundular. Bir tür geçici gökdelen sayılabilecek bu yapı, eylem ve protestoların yapılacağı alanda pratik bir şekilde kurulup kişilere sığınak ve toplanma alanı sağlayabilecek. Ayrıca hep yatay düzlemde (meyadanlarda, bahçelerde) yapılmaya alışık olunan protestolar, boyut kazanıp yüksek bina ve gökdelenlerin tepesine kadar ulaşabilecek. New York şehri, özellikle Wall Street bölgesinin bol gökdelenli olduğu göz önüne alınırsa, protestoların 3. boyuta ve daha yukarıya taşıma çabası gereksiz olmasa gerek.

Bu tür bir gökdelenin yapımı, pratikte, protesto ve eylemler başlar başlamaz olacak; Sağlam halat ve çatır bezleriyle bir ağ oluşturacak bu basit yapı, çevresindeki diğer binalara, tabiri caizse tırmanacak. Ayrıca yapının iskeleti sayılabilecek halat-ağlara eylemciler de tırmanabilip, oralara bayrak yada afiş-bildiri asabilecek, ve yahut yüksek seviyedeki yatay yerlerinde toplanıp, eylem yapıp, daha sonra uyuyabilecekler…

Eğer eylem hareketi güç kazanıp daha fazla insan katılırsa, bu yapı eklenerek büyümeye devam edip, kapasitesini arttırabilecek. Pratikte, bu yapının ulaşabileceği en uzun yükseklik, elbette çevresindeki binaların yüksekliğine bağlı olacak. Eylem bittiğinde ise, yapı iz bırakmayacak şekilde kolayca sökülüp, geri dönüştürülebilir, veya dekoratif kentsel süs olarak kullanılabilir, yada ileriki protestolarda kullanılmak üzere bir depoda  saklanabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s