Geometrik Psikoloji – Geometrical Psychology

“What makes a mathematician is not technical skill or encyclopedic knowledge,” …. “but insatiable curiosity and a desire for simple beauty.”

Paul Lockhard

Matematikçiyi matematikçi yapan teknik yeteneği yada ansiklopedik bilgisi değil, doyumsuz merakı ve basit güzelliğe olan arzusudur, demiş Paul Lockhard (ki sonuna kadar katılıyorum). Peki ama ya bu matematikçinin meraka ve güzelliğe olan arzusu, bilimin ve felsefenin binlerce yıldır çözemediği bilinçle ilgili çapraşık sorulara uygulanırsa ne olur; Bilinç nedir ? Nasıl işler ? ve hayatımızı nasıl şekillendirir ?

Aslında bu sorular, tam da Yeni Zellandalı araştırmacı Benjamin Betts‘in 19. yy’da Geometrik Psikoloji ve Temsil Bilimi (Sanırım Türkçesi yok) adlı bir ciltte topladığı kendi olağandışı bilinç diagramları ile cevaplamaya çalıştığı sorulardır.

Bay Bettts 20 yıldan fazla İnsanoğlunun evrimi üzerinde çalışmış. İnsanı, fiziksel değil, ama metafiziksel bakış açısıyla düşünmüş; ve böylece İnsan evrimi onun için İnsan bilincinin evrimine dönüşmüş. Bu evrimi, sembolik matematik formda olan birbirine çapraşık stajlar şeklinde ele almış. Böylece basit hayvan kökeninden (Saf bilinç), ruhsal yada ilahi bilince kadar olan gelişimin yolunu sergilemiş. Aslında bu her 2 uçtaki bilinç de insan bilincini değildir ama biri altta yatan (temel içgüdü), diğeri ise insan evriminin ulaşıp, aşabileceği sınırları temsil eden kavramlardır.

Bay Betts’e göre bilinç, direk olarak çalışılabilecek tek gerçektir, çünkü diğer tüm bilgi (ilim, irfan) mutlaka bilinç süzgecinden geçmektedir. Düşündüğü matematik formlar, bizim subjektif aktivitemizin ilk yansıması ve en saf imgesidir. Daha sonra, lineer kavramla yakın ilişkide olan numaralar takip eder. Böylece numaralı matematik formlar, Bay Betts’in “Temsil Bilimi” dediği en uygun sembolleri sağlar. Hayatın ruhsal evriminin sembolleştirme sistemdir bu. Zaten Philon dememişmiydi “Sayılar, maddi ve manevi arasında bir aracıdır.”

Daha fazla ayrıntı için, aşağıdaki linke tıklayın !

Source; brainpickings/geometrical-psychology-benjamin-betts

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s