群英會 – Trilogy of Swordsmanship (1972)

Trilogy of Swordsmanship

A Wuxia trilogy by Directors Chang Cheh, Ching Gong and Griffin Yueh Feng (I’m not sure they directed together or just one by one by for each part. Then probably Chang Cheh took the last story o_O). There are 3 short but epic stories which are unrelated each others and where SB stars make a parade. Have fun ! ^_^

Eps 1. (00:31) : The Iron Bow

A magistrates son wants a restaurant owner’s daughter Ying Ying (Shih Szu) and persistently pursues her. IF He can lift and shoot her late fathers bow, then he can have her hand in marriage!! But the bow itself is very heavy and he misfires, but believes he did hit a bird, but in fact it was Master Kuang’s (Yueh hua) arrow that struck the bird. He easily lifts the bow and tells the magistrates son to go away, but the magistrates son continues to scheme to try to force her hand in marriage….

Eps 2. (30:55) : The Tigress

A general is sentenced to death because his prostitute Shih Chung Yu (Lily Ho Li-Li) held him back from seeing the magistrate. The prostitute convinces the magistrate to let him go and soon she agrees to help capture a notorious bandit, Pang Xun (Lo Lieh), who in the past has attempted to pursue her and told her she will one day play the instrument. So her, her prostitute friends who know how to fit and the general go after Pang Xun, infiltrating his lair. But Pang Xun knows the tigress from the past and it only until the end she finds out his true identity…..

Eps 3. (1:14:19) : White Water Strand 

Mu Yu Ji (David Chiang) is a wandering hero who stumbles on individuals rescueing a man in chains and helps the guards fight them off. But when he learns the man in chains is one of the fameous Liang shan hero Xu Shi Ying (Ti lung), he let him and his group to leave, with keeping guards safe. The guards then thank My Yu Ji for saving their life, and for appreciation they and their master Luo Tian Yi want to drink with him, but also drugs him. There is a change in government, a new emperor and wants to use Mu Yu Ji as a example to those who are against the government. But Xu Shi Ying and his band attempt to save him….

Trilogy of Swordsmanship (1972)

Bir birinden bağımsız 3 hikayeyi anlatan bu silahşörlük üçlemesinde Shaw Brothers’ın yıldızları sanki bir geçit töreni yapıyor. Yönetmenliğini Chang Cheh, Ching Gong, Griffin Yueh Feng paylaştığı bu yapımı, türün hayranları kesinlikle kaçırmamalı. İyi seyirler dilerim ^_^ ! * Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli

İlk Bölüm (00:31) : Demir Yay

Üst düzey bir yöneticinin şımarık oğlu, lokantada çalışan Ying Ying (Shih Szu) adında güzel bir kıza fena halde abayı yakmıştır. Yalnız esas kızımız bu şımarık soyluya hiç yüz vermez, ve böylece annesi onu başlarından savabilmek için, babalarından kalan Demir bir yayala oku isabet ettirebilirse, kızla evlebileceğini söyler. Yalnız bu demir yay o kadar ağırdır ki, bırakın onunla isabetli bir vuruş yapmak, yayı taşımak bile oldukça güçtür. Fakat gözü dönmüş şımarık oğlanımız hemen buna atlayıp taşımakta bile zorlandığı yayla körlemesine bir vuruş yapar, ve bir kuşu vurduğunu sanır. Ama aslında kuşu vuran ok, esas oğlanımız Kuang Usta (Yueh Hua) adındaki bir yiğitten çıkmıştır. Ayrıca usta bir dövüş sanatçısı olan Üstad Kuang, ona kabadayılık taslayan sözde soyluyu hemen küçük düşürür, ve üstüne, cazibesiyle Ying Ying‘ı kendisine hayran bırakır. Böylece annesi onu da Demir yay imtihanına sokar. Elbette, kahramanımız bu sınavı kolayca geçer, ve zaten birbirlerine gönüllerini kaptırmış olduğu kızı kapar. Yalnız aşağılanan soylumuz bu yapılanları sindirememiştir ve Kahramanımıza iftira atıp onu hapislerde çürütmek ister. Neyse ki, kahraman Anne ve Kızı, en az üstad Kuang kadar zorlu birer dövüş sanatçısıdır ve ne müstakbel damadı ne de kendilerini kimseye kolay lokma etmezler.

İkinci Bölüm (30:55) : Dişi Kaplan

Pang Xun (Lo Lieh) adında ki bir haydut, neredeyse ordu kadar kalabalık çetesiyle etrafı haraca kesmektedir. Buna bir dur demek isteyen Bakan Li, derhal tüm generallerini göreve çağırır. Fakat tam da bu kritik zamanlarda General Wang Xing Yu‘ın genelevde,  Shih Chung Yu (Lily Ho Li-Li) adında şöhretli bir hayat kadınıyla gönül eğlendirmesi, Bakan Li’yi oldukça sinirlendirir, ve onu hemen idam etmek ister. Tam idam edilecekken, Wang Xing Yu’a aşık olan Shih Chung Yu olaya el koyar ve Bakan Li’nin annesinin nüfusunu kullanarak, Pang Xun’u yakalamaları karşılığında, sevgilisinin bağışlanmasını ister. Bakan Li bunun yapılması imkansız bir görev olacağını düşünerek, anlaşmayı kabul eder. Ama Dişi Kaplan lakaplı Shih Chung Yu için, neredeyse imkansız diye bir şey yoktur. Hemen genelevdeki kızların ve sevgilisi Wang Xing Yu yardımıyla, Haydut şefi Pang Xun’u yakalamak için bir oyun tertiplerler. Elbette sonunda, Pang Xun yakalanıp Bakan Li’ye idam edilmesi için teslim edilir. Ama, Shih Chung Yu, son anda öğrendiği bir bilgiyle, aslında ne kadar yanlış bir şey yaptığı çok geç fark edecektir.

Son Bölüm (1:14:19) : Beyaz Su Sahili

Kahramanımız Mu Yu Ji (David Chiang), Beyaz Su Sahili civarlarından tesadüf eseri geçerken, bir grup savaşçının dövüşlerine şahit olur. Başta kimin iyi ve kötü olduğunu anlayamadığı için “Haydut görünümlü” kişilere karşı savaşır ama sonradan zincire vurulmuş kişinin ünlü Liang shan yiğitlerinden Xu Shi Ying (Ti Lung) ve diğerlerinin de onu kurtarmaya çalışan diğer yiğitler olduğunu anlayınca, tavrını değiştirir ve iki tarafında birbirlerini öldürmelerini engelleyerek, Xu Shi Ying’un kaçmasına yardım eder. Her ne kadar Haydutların kaçmasına yardım etse de, hayatlarını kurtardığı için, gardiyan askerler Mu Yu Ji’ye “teşekkür” etmek ister, ve yolda karşılaştıkları amirleri Luo Tian Yi (Ku Feng) ile en yakın kasabaya gidip, ona bir içki ısmarlarlar. Yalnız Luo Tian Yi’in bu avare dövüş sanatçısı Mu Yu Ji için bambaşka bir planı vardır ve içkisine ilaç katarak onu mahkemede haksız yere yargılanıp idam cezası verilmesini sağlar. Aslında bundaki amacı, şöhretli bir yiğidin halk önünde öldürülüp, herkese ibreti alem olması ve halkı sindirmektir. Yalnız kendilerine yapılan hiç bir şeyi karşılıksız bırakmayacak olan Liang Shan yiğitleri, onlara yardım etmiş olan Mu Yu Ji’nin idam edilecek olmasına gönülleri razı olmaz ve ne pahasına olursa olsun onu kurtarmak isterler.

wuxia trilogy

Advertisements

2 thoughts on “群英會 – Trilogy of Swordsmanship (1972)

 1. Hi Aumurg,

  I have almost watched all the movies you have uploaded on youtube. I was wondering if you could get hold of the Shaolin specials from Shaw Brothers, like The 36th Chamber of Shaolin (I have got that DVD) and more.

  Thank you

  • Hi and welcome, ^_^

   First of all, I must say; In my point of view, I classify these movies in 2 main branches as ;
   wuxia ( intricate, puzzle-like plots and herosim with elegant fights)
   and martial arts (less or simple plot but overdose combined fights).

   it may be noticed that, I try to give priority to some underated, forgotton or/and well-scripted wuxia movies.
   and Martial art movies, especially with Shaolin concept, have been already so well-known and quite popular amongs the fans of this genre.
   That’s why I don’t dive their reviews. But maybe, after I complite my movie reviews I uploaded previosly, I may start them !
   But I can’t guarantee uploading on youtube because of copyright infringement. Some movies, espeacilly popular Shaw Brothers (SB) movies like 36th Chamber of Shaolin or 8 diagram pole fighter, are not allowed to upload somehow, while other SB movies can be uploaded o_O.

   Anyway ! I hope I can answer your question well.
   Have fun !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s