NeoTax: 3D City Grid – 3B Şehir Izgarası

Marc Anton Dahmen, Rene Lierschaft, Anna-Maria Wiedekind;

NeoTax is a proposal for a three-dimensional city grid as a response to dead ends, long connection paths, wasted area, and interference with surface-related bio-ecological processes generated by standard skyscrapers.

NeoTax is a three-dimensional infrastructure network organized in a horizontal and vertical street grid that offers short connection paths and higher urban density with better local communications, less social isolation, and higher number of neighbor interactions. This projects seeks to create a hyper-rectangle, where residents can occupy a building site on X, Y and Z coordinates.

The network is based on a modular system where each module can be viewed as a separate quarter or neighborhood. It is designed to be able to expand by adding new infrastructure modules with plug-in residences that are less dependent on specific terrain conditions.

evolo/neotax-three-dimensional-city-grid

3D City Grid

NeoTax, şehirlerdeki çıkmaz sokaklara, uzun bağlantılara, boş arazilere ve gökdelenler tarafından oluşturulan bio-ekolojik süreçlerle ilgili yüzeylere çözüm olabilecek 3 boyutlu bir şehir ızgarası öneriyor.

NeoTax, sosyal izolasyonu azalmak, Yüksek kentsel yoğunlukta daha iyi yerel bağlantılar ve daha çok komşu etkileşimi için tasarlanmış, kısa yol bağlantıları sağlayan yapay ve dikey sokak ızgaralarında düzene giren bir 3 boyutlu altyapı ağıdır. Bu projede, şehir sakinlerinin binalarda 3 boyutlu bir şekilde yaşayabilmesi için bir tür üstün (hyper) küp dizaynı aranmış, ve sonunda bu tasarım çıkmış.

Bu ağ, her modülün diğer bir module komşu olduğu bir tür modüler siteme dayanıyor. İstenildiği zaman eklenip çıkartılabilen bu yeni modüler altyapı, çevrelerinden kopuk kent sakinlerini şehre bağlayabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s