Yıldızların Altındaki Şehirler – Darkened Cityscapes

Paris’li fotoğrafçı Thierry Cohen‘un bu dijital projesi, eğer şehirlerdeki ışıklar bir an olduğu gibi sönerse kentsel manzara nasıl olur sorusunun yanıtını sergiliyor. Belki bilirsiniz ki, geceleyin şehirlerimizde yanan ışıkların hepsi, yıldızların ışığını görmemize engel oluyorlar. Buna hatta “ışık kirliliği” diye bir isim bile konulmuş. Bu ışık kirliliği atmosferik kirlilikle birleştiğinde ise, kentsel gökyüzü sanki düz parlak bir farı andırır. Bazı geceler göz yüzünün siyah değilde, kırmızı veya başka renklerde gözükmesinin bir nedeni de bu kirliliktir.

Eski zamanlardaki parlak yıldızlı gök yüzünü geri getirebilmek için, Sanatçı biraz bilimsel bir yaklaşım kullanmış. Önce ışık kirliliğinin hiç olmadığı yerlere gidip, belirlenen Kentin ufuk çizgisiyle aynı eksende dönen Gök manzarasının resmini çekmiş. Sonra bu çekilen resmi, karartılmış kent manzarasıyla birleştirmiş.

Sonuç ise, parlak Yıldızlar altında ortaya çıkan mistik şehirler olmuş. Sanki soğuk, karanlık, terkedilmiş şehirler büyülü bir gök yüzünün altında oturuyorlar. Aslında Sanatçı bize burada unutulmaya yüz tutmuş doğayı tekrar geri getiriyor. Gerçekten de ola ki, geceleyin şehirlerde ki tüm ışıklar ortadan kaybolsa, gök yüzü aynen bu şekilde gözükecekti. Bu resimler doğanın büyülü güzelliğinin bir hatırlatıcısı ve sanatçı bu proje doğrultusunda, gündelik koşuşturmadan biraz olsun kopup, hayatın yani doğanın bize bahşettiklerinin değerini bilmeye davet ediyor.

Source; mymodernmet/thierry-cohen-darkened-citiesewgalerie.villes-eteintes

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s