A Base on the Moon – Bir Ay Üssü

The European Space Agency (ESA) is looking into the feasibility of building a base on the moon using 3D printing. With the help of London-based architecture firm Foster + Partners, the lunar base prototype is being modeled as a multi-domed structure set to withstand impending climates and natural occurrences in its environment.

Like with any architectural design project, the team involved in the undertaking seeks to build a construction that is prepared for anything. Additionally, the project is looking to incorporate smart design by 3D printing the base with lunar soil, using Monolite’s D-Shape printer. The printer is currently capable of printing at a speed of 2m per hour but the next generation of the technology should speed up to 3.5m/hr, allowing it to print out a full building within a week. …..

mymodernmet/esa-foster-partners-lunar-moon-base-3d-printing

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Gelecekte bir Ay üssü kurulmasına yönelik fizibilite çalışmalarına başlamış. Londra merkezli bir mimarlık firmasından yardım alınan bu çalışmada, Ay’ın kendine has iklimine ve çevresel koşullarına dayanıklı çok kubbeli bir Ay üssü prototipi modellenmiş.

Herhangi bir mimarlık tasarım projesinde olduğu gibi, bu prototipin üç boyutlu bir çıktısı, yani bir tür gerçek boyutlarda maketi yapılması planlanıyor. Çıktının alınacağı malzeme elbette, dayanıklı özel bir maddeden olacak. Bilgiye göre, gerçek boyutlu prototipin çıktısının alınacağı yeni nesil makine saatte 2-3,5 metre bloklarla çıktı verebiliyormuş, ve tüm binanın yaklaşık 1 hafta içinde alınabilirmiş.

Şimdiye kadar, 1,5 metre tonluk yapı bloklarını monte ettiğini teyit eden ESA, Ay’da maruz kalınabilecek uzay radyasyonu ve mikro asteoridlerden korunmak için özel malzemeden bir kubbe tasarımı geliştiriyor. Hemen her ayrıntıyı düşünüp, çözüm geliştiren ekibe göre, Ay’a yerleşmek sadece zaman ve para meselesi …

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s