Migrant Skyscraper – Göçebe Gökdelen

Migrant Skyscraper

Damian Przybyła, Rafał Przybyła;

The “Migrant Skyscraper” is literally mobile: A giant, thin tire with a building and green space in the center, this skyscraper is ready to roll.

The concept behind this structure is that in an unstable world, people need the stability of self-sufficiency to truly be free, and the future of the architectural field can help provide that to people. By constructing a safe haven for residents to live in that ensures they will have food to eat and water to drink, the Migrant Skyscraper affords people freedom despite what natural and social disasters may come. The building-inside-a-wheel can stay stationary for however long residents please, but, for example, if political upheaval destabilizes a region, residents can fire up the biofuel-powered engine and cruise to a new location.

The structure’s exterior tire is clad in recycled rubber. Inside, two buildings and surrounding green space provide everything residents need to survive, making the tire-encapsulated unit completely self-sufficient…..

evolo.us/migrant-skyscraper

Migrant Skyscraper plan

“Göçebe Gökdelen” adından da anlaşılacağı gibi göçebe; İçinde binaları ve diğer tesisleri olan Dev bir tekerlek düşünün: Bu Gökdelen gerçekten yuvarlanıyor.

Bu tasarının arkasındaki düşünce aslında dünyanın gerçekten “kararsız” bir yer olmasında yatıyor. Halbuki insanlar gelecek endişesinin kalmayacağı ve hiç bir şeye ihtiyaç duymadan tamamen özgür olmanın ve istikrarın rahatlığını istiyorlar. Bu projede güvenli bir tür cennet inşaa ederek, ne tür doğal yada sosyal bir felaket olursa olsun, insanların temel ihtiyaçlarını her daim karşılayabilen bir yapı sunulmuş. Tekerleğin içindeki Bina sabit dururken, ola ki bir felaket anında, bio-yakıtla çalışan Dev tekerlek insanları daha güvenli yerlere taşıyabilecek.

Yapının dış tekerleği geri dönüştürülmüş kauçukla kaplanacak. İçinde ise, bina sakinlerinin yararlanabileceği (ve tarımda kullanılabilecek) yeşil alanla çevrilmiş 2 Bina olacak. Böylece Tüm yapı bütünüyle kendi kendine yetebilen tek tekerlek kapsülü gibi olacak. Binaların çevresindeki bahçeler, tarımda kullanılabilecek ve Tekerleğin içinde su, sulama ve çöp tesisatları bulunacak.

Bu şekilde tasarlanan Dev tekerleklerin, sanki bahçeli bir müstakil ev gibi, sadece bir aile barındırması düşünülmüş. 2  ana binası olan bu “tekerlekli müstakil evin”, ilk binası 3 katlı, ikincisinin ise 2 katlı gibi planlanıp; tuvalet , salon, mutfak, ve odalar … vb gibi birimleri barındırması düşünülüyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s