L4 ve L5 civarındaki Hareketler

* For english

Dairesel Kısıtlı 3-Cisim Problemindeki kararlı denge noktalarından L4 ve L5’in civarlarındaki yörüngeler de kararlıdır ve bu bölge olası uzay görevlerinde kullanılabilecek park yörüngeleri için oldukça elverişlidir. Yalnız sıfır hız yüzeylerinin sınırlarına takılmadan, bu bölgelere ulaşmak için Enerjinin oldukça  artırılması gerekir ki, bu da bazı durumlarda oldukça maliyetli olabilir…. Ama 2 ağır cisimden (M1 ve M2) eşit uzaklıkta olup, aynı oranda dengeli bir kütle çekim kuvvetine maruz kaldıklarından, güvenli bir park yeri için harcanan maliyete değmektedir.

File:InnerSolarSystem-en.png

Bu L4 ve L5 noktaları çoğu kişi tarafından üçgensel denge (lagrange) noktaları yada Truva noktası olarak adlandırılır. Truva ismi aslında, Güneş-Jüpiter sisteminin L4 ve L5 noktalarında bulunan Truva asteoidlerinden gelmiştir. Bu gök cisimleri ilk keşfedildiklerinde, bulundukları düzen itibari ile Truva kuşatmasına benzetilmiş, ve L4 noktasındakilere Yunan Kampı, L5 noktasındakilere ise Truva Kampı denmiştir. Genellikle gök cisimlerine Yunan Mitolojisi referanslı isimler verildiğinden de, her bir asteoride Truva Savaşındaki her bir karakterin isimleri takılmıştır, ve bu şekilde kalmıştır. Yandaki resme tıklayıp büyütürseniz, görebilirsiniz.

Kısacası, anlaşılacağı üzere L4 ve L5 noktaları gerçekten harika bir park yeridir. Aşağıdaki resimde ise, örnek olarak L4 civarındaki herhangi bir yarı-periyodik yörünge kararlı gösterilmiştir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s