Seeds of Life Skyscraper – Hayat Tomurcuğu

Focus to Seeds of life

Osama Mohamed Elghannam, Karim Mohamed Elnabawy, Mohamed Ahmed Khamis, Nesma Mohamed Abobakr;

The city of Cairo, in Egypt, has become one of the most polluted cities worldwide. The idea behind this proposal is to recycle the city’s waste and use it as building material for large-scale development that could eventually become a city in itself.

The project is composed of an exoskeleton where different types of living and working units could be plugged-in. Each unit is designed with a specific program in mind – from small ones for single families to large ones for recreational areas such as parks and sports facilities. Hundreds of terraces are used for agriculture and rainwater collection, while specific sites are used to bury organic waste and produce biogas, electricity, and fertilizers.

evolo.us/seeds-of-life-skyscraper

Seed of Life

Mısırın başkenti ve en tanınmış şehri olan Kahire, Dünya çapında en kirli şehirler arasında sayılmakta. Bu nedenle, şehrin çöplerini yeniden dönüştürüp bunları, Kahire’nin büyük çaplı kalkınmasına yardım edecek inşaat ve binalarda malzeme olarak değerlendirilmesini öneren bir proje geliştirilmiş.

Bu proje aslında, farklı türde yaşam ve iş ünitelerinin iliştirildiği bir tür gökdelen boyutunda eko-iskeletten oluşmakta. Her ünite, değişik ihtiyaçların karşılayacak şekilde tasarlanacak; Küçük olanlar bir aile için olurken, büyük üniteler eğlence, park, spor alanları gibi… umumi alanlar için oluşturulacak. Yapıda olacak yüzlerce teras ve balkon, minyatür tarım ve yağmur suyunun toplanması için kullanılacak. Ayrıca belirli bölgeler ve ünitelerde, organik çöp dönüştürülüp, biogaz, elekrik ve hatta suni gübre elde edilebilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s