神刀 – The Sword of Swords (1968)

The Sword of Swords (1968) - Wang Yu

Master Mui Lingchuen (Cheng Miu) is ordered to protect the “sword of swords”, a weapon of exceptional brilliance. It is a sword that very powerful even and can destroy the countries. That’s why many evil guys want the “sword of swords” for their greedy wishes. But everytime they try, Master Mui uses the sword and beats them back. Therefore, they send a spy, Fang Shishiung (Tien Feng), to gain trust of Master Mui and get the sword. So then after a fake attack, Fang save Master Mui’s family and become his first student in his martial art school, which is asif founded to find next sword protector after Master Mui… Then, eventually, Master Mui lies dying; so a fencing contest is held among his students to determine his successor. At the end, Fang is defeated by Lin Jenshiau (Wang Yu), who is Master Mui’s best and also too naive pupil. After a last trick by Fang, his treachery purpose are finally revealed, and hereby Lin is obliged to duel again with Fang to protect his master, but he can not kill him even he has a clear chance; so Fang escapes to prepare more brutal things for Lin, to get the sword. After that point, movie shows the results of this unwisw move, (according to ordinary audiance :P) …. So, Quite intense and brutel wuxia film by director Ching Gong.

Note; after many negative comment about this movie I have observed, I’d like to give my brief comment, too. I guess, this movie may be Wang Yu’s most distasteful movie because of the protagonist’s ultra naive behaviours. The biggest weakness of our hero is that he is too navie and applies unexceptionally every order by his master, who saved Lin’s father in past (maybe that’s why Lin striclty follows the Master’s rules). Such as Master says “don’t use your power for murder”, but our hero gets this order literally and lets his most dangerous enemy escape. Or Master says “don’t use the sword !”; that’s actually for not attracting over attention of evil guys. But again, our hero misunderstands, and he don’t use the sword even for protect it from evils. However, Master Mui had used the sword many times in the begining of the movie. Actually, Who makes wrong is somewhat controversial; maybe Master Mui’s orders were not clear enough for Lin and he should have ordered according to Lin’s Mental. Or maybe Our hero Lin should know that every order, principle, law has some exceptions in flow of the events. Moral of the story , maybe this movie shows “what happens” if every “order” is applied without examining and thinking ! o_O

The Sword of Swords (1968)

Üstad Mui Lingchuen (Cheng Miu) süper bir gücü olan çok özel bir kılıcı korumakla görevlendirilmiştir. Bu öyle bir kılıçtır ki, orduları toz gibi uçuşturup (!) ülkeleri yıkıp geçebilir. Bu nedenle, Kılıcın bu olağan dışı gücünden dolayı bir çok kötü niyetli kişi kılıcı ele geçirip kendi kişisel çıkarlarına da kullanmak arzusundadır, ama Üstad Mui Lingchuen her seferinde kılıcın özel gücünü kullanarak onları savuşturur. Bunun üzerine “kötüler” başka bir taktik uygular ve Fang Shishiung (Tien Feng) adında bir casusu, üstadın güvenini kazanıp kılıcı ele geçirmesi için yollarlar. Üstad Mui Lingchuen ise artık iyice yaşlanmıştır ve kılıcı kendisinden sonra koruyacak kişiyi bulabilmek için bir tür dövüş sanatları okulu açıp öğrencileri denemektedir. Fang Shishiung sinsi planını gerçekleştirmek için, Üstad Mui Lingchuen’in okulunun ilk ve en kıdemli öğrencisi olmuştur bile. Ama en kıdemli olmasa bile, Fang Shishiung’den çok daha yetenekli ama aşırı naif bir öğrenci olan Lin Jenshiau (Wang Yu), kılıcın gelecek koruyucusu olmak için en güçlü adaydır. Her ne kadar Lin’nin bu tür hırsları yoksa da, Fang potansiyel rakibini yıldırmak için herşeyi dener ama sonunda en iyi silahşörün belirleneceği müsabakada çakar. Fang son bir numara ile kılıcı Lin’e vermek ayağıyla kılıcı ele geçirmek ister ama Üstad sandığından tedbirli çıkar, ve Lin ile giriştiği kısa bir kılıç düellosundan sonra hayatı onun insafına kalır. Yalnız bu noktadan sonra umulmadık bir şey olur ve Lin, Fang’i öldürmez, tam tersine kaçmasına izin verir. Filmin bundan sonra ki kısmı ise, Lin’nin bu akılsızca hareketinin sonuçları gösterir (:P). Kahramanımız, daha Filmin başında yılanın başını küçükken ezmeyerek, özellikle kendi ailesini acımasızca yıkacak çok büyük belaya sebep olan olaylar zincirine yol açmıştır…. Yani aslında 25 dakikada bitecek olan bir film gereksiz yere 106 dakikaya uzar o_O.

Yukardaki son cümle aslında oldukça “normal” bir syirci bakış açısıyla yazıldı. Ama daha önceki (oldukça olumsuz) yorumlardan gözlediğim kadarıyla, kendimce kısa bir film açıklaması yapma gereği duyuyorum. Bu film, baş kahramanının aptallığa varan naifliği sebebiyle, Wang Yu‘nun belki de en antipatik filmidir. Kahramanın en büyük zaafı aşırı iyi olması ve Babasının hayatını kurtarmış olan üstadının her dediğini düşünmeden kaide gibi uygulamasıdır. Mesela Üstad, dövüş yeteneğinizi öldürmek için kullanmayın der, ama kahramanımız bunu olduğu gibi uygulayıp, çok tehlikeli bir düşmanın kaçmasına izin verir. Üstad bu sefer de, koruması için verdiği “efsane kılıcı” kullanmaması söyler. Aslında bunu söylemesinin sebebi, kılıcın etrafta çokça afişe edip, özellikle kötü niyetli insanların daha fazla dikkatini çekmemektir. Ama kahramanımız bunu da olduğu gibi yanlış anlayıp, Bu Efsanevi Kılıcı hiç kullanmaz; hatta onu kötülerden korunmak için bile kullanmaz. Halbuki filmin ilk başında, üstadın hem efsane kılıcı hem de kendi ailesini korumak için efsane kılıcı kullandığını görürüz. Aslında film boyunca olan acımasız olaylar tam olarak kimin hatası biraz tartışmalı; Derdini ve emirlerini tam anlatamayan ve öngürüsüz üstadın mı, yoksa üstadın her dediğini mutlak olarak kabul eden saftirik öğrencisinin mi ? (Bekli de ikisi birden) Yani kıssadan hisse, filmin mesajı; verilen her emrin, öğüdün, hatta kaidenin, olay akışına göre olabilecek bazı istisnaları vardır, ve bu istisnaların ne olduğunu kavrayamazsak sonumuz filmdeki kahraman gibi olur. o_O

Neyse efendim, yönetmen Ching Gong‘den oldukça brutel bir wuxia filmi. İyi seyirler ! ^_^

* Bu filmi izlemek için; vk.com/yuanshangli

The Sword of Swords 1968

Advertisements

2 thoughts on “神刀 – The Sword of Swords (1968)

  1. What I think it comes down to is the saving of Lin’s Father in the past and his respect for his father and the master. In the beginning Lin says he only followed the master because he saved his father. Lin had no real interest in the martial arts, he was working to bring master back to good health so that he could return to live the simple live of a hunter. Yes he is a little naive, but poor Lin never wanted this burden to begin with.

    Not sure what people complain about, loved it to the “bloody” end (^ω^)

  2. Your screenshoot about these movies are really amazing ! thanks for sharing !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s