Monument to Civilization (!) – Çöp Anıtı

Lin Yu-Ta, Anne Schmidt;

Skyscrapers are meant to wow, to impress. But other things within cities are also impressive, the designer says: “New York, for instance: If we put its annual garbage on a area of a typical tower footprint, we’ll get a 1,300 meter high landfill tower, which is about as three times tall as the Empire State Building (450 meters). Isn’t that spectacular?”

As landfill possibilities surrounding growing metropolises disappear and cities fight waste management issues, the power of trash needs to be reconsidered. The accumulation of waste, for example, actually creates potential energy-recycle opportunities, such as when gas is emitted during decomposition. The Monument of Civilization proposal suggests locating trash vertically in a tower and using the energy generated from its decomposition to help power the surrounding city. By locating the tower in the heart of the city, energy is provided in immediate proximity, and money is also saved in transportation costs when garbage no longer needs to be shipped out of town.

It also able to serve there as a loud reminder of society’s wasteful ways: “The ever-growing Monument may evoke the citizens’ introspection and somewhat leads to the entire city’s waste-decreasing and better recycling,” the designer says. Seeing the tower as an “Earth-Friendliness Meter,” the designer says, means the shorter the tower, the friendlier the city, as that means less waste is made and more is recycled. “Perhaps all metropolitan cities would inverse the worldwide competition from being the tallest to the shortest.”

evolo.us/monument-to-civilization-vertical-landfill-for-metropolises

Medeniyetin farklı bir yönünü gösteren Çöp Anıtının tasarımcısı, muhteşemi ne yapar sorusunu tekrar sorduruyor.

Gökdelenlerin amacı şaşırtmak ve ilgi çekmektir. Ama tasarımcı, şehir içindeki diğer şeylerinde gayet ilgi çekici olabileceğini söylüyor; “Mesela New York’u alalım: şehrin yıllık çöpünü ortalama bir kule tabanından üst üste yığarsak, 1300 metre yüksekliğinde bir kulemiz olur ki, bu 45o metre olan Empire State gökdeleninin 3 katı kadardır. Sizce bu muhteşem değil mi ? “

Şehirler, metropöller büyüdükçe etraflarındaki çöp alanı imkanları kaybolur ve şehirler çöplerini nereye koyacakları ve ne yapacakları konusunda büyük bir sorun yaşamaya başlarlar. Üstelik bu çöplerin toplanıp başka bir yerde biriktirilmesi ayrı bir masraf ve enerji gerektirir. Ama neyseki çöplerden enerji elde edilme olanakları da vardır, mesela çözünme sırasında ortaya çıkan gazlardan potansiyel bir enerji döngüsü yaratılabilir. İşte bu çöp Anıtı, çöplerin kule şeklinde dikey olarak toplanmasını ve onlardan enerji elde ederek şehre güç sağlamayı önerir. Bu Çöp Kule Anıtını şehrin tam göbeğine koyarak, hem nakliye masrafından tasarruf edilecek, hemde çöpün enerjisi hemencecik elde edilecek.

Ayrıca bu Çöp kulesi, atıklar konusunda toplum bilincini uyandırma görevinde de bulunacak. Tasarımcının dediğine göre; Anıt Kule yükseldikçe vatandaşlar çöp atıklarının ne kadar çoğaldığını kendi gözleriyle görüp bilinçlenebilecek, ve bu da geri dönüşüm seçeneklerine yönelimi artırabilecek. Bu Kule sanki Şehrin bir tür “kullanım metresi” olacak. Yani kısa kule, geri dönüşümün yaygın olduğu “iyi kullanılmış şehir” demekken, uzun kule ise atıklarını değerlendiremeyen “iyi bakılmamış şehir” anlamına gelecek. Tasarımcıya göre bu proje metropollerde uygulamaya geçerse, şehirler arasındaki en uzun yapıya sahip olma yarışı tersine dönebilir.

Bu Çöp Kule yapısının altında, bir geri dönüşüm ve atık su işleme tesisi, gaz ve güç istasyonları, geçici bir çöplük, ve atık su tankı olacak. Kulenin duvarlarının inşaasında kullanılacak malzeme, çöp tuğlalardan yapılacak. Ve merkezde, çöp-gazı iletim boruları ile katı-çöp tankı olacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s