Coalesce Skyscraper – Kaynaşık Gökdelen

Coalesce Skyscraper S

Justin Oh;

…. Hong Kong’s Kowloon side is Corbusier’s Plan Voisin, compressed and multiplied. Victoria Harbour has decreased to accommodate endless developments as the majority of the population live and work in skyscrapers. The principles of Coalesce are to discontinue Hong Kong’s public housing estate-style developments and remove existing estates in order to unite the parks on the Kowloon side. The equation of the project: recreational green space substitutes each estate razed, and with each estate razed, the equivalent amount or more leasable area is added to the central skyscraper. With an increase in green concentration at the heart of Kowloon, the district is expected to experience a drop in its uncomfortable temperatures and filter polluted air, while providing recreational space and facilities.

The core of the project is the skyscraper. Unparallel to any skyscraper in the world, the design of this structure is an ongoing collaboration of work from architects on the global scale. The skyscraper rises in phases, depending on the needs and demands of the community. Each phase is produced by a mixture of both local and international architects to create a completely unique design and individual architecture. As the development continues to rise, occupants will begin to inhabit the tower….

evolo.us/coalesce-skyscraper

* see also ; renklisheyler.wordpress.com/new-tower-of-babel-yeni-babil-kulesi/

Coalesce Skyscraper

Bu gökdelen de tamamlanması düşünülmeyen ve son yüksekliği belli olmayan, sonsuz yapım aşamasındaymış gibi olacak bir proje olarak düşünülüyor. Sanki yıllanmış bir ağaç gibi seneler boyunca değişim geçirecek ve ağaç halkaları gibi taş katmanları üzerine binecek, tarihin akışına şahit olacak. Bu gökdelenin mimarisi oldukça değişken olacak ve her bir alt bölümünün kendi biricik tasarım planı olacak.

Hong Kong’un Kowloon yakası aşırı küçük ve yoğundur. Özellikle Viktorya limanı aşırı bir gelişme gösterip, nüfusu gökdelenlerde yaşamaya ve çalışmaya itmiştir. Bu kaynaşık gökdelen projesindeki bir diğer amaçta Hong Kong’un kamu emlak tarzına bir değişiklik, gelişme yaratmak ve şu anki mülkleri bertaraf ederek Kowloon yakasında bir rahatlama yaratmak. Projenin denklemi ise şöyle; yerle bir edilmiş alanları yeşillendirmek, ve her bir harap olmuş alana, denk büyüklükte merkezi bir gökdelen eklemek. Kowloon’da ki yeşil alanın artmasıyla, bir yadan eğlence yerlerinin artması, diğer yandan  bölgedeki rahatsız edici kirli atmosferin ve dengesiz sıcaklığın düşmesi bekleniyor.

Ama projenin esas çekirdeği gökdelen olacak. Dünyadaki diğer gökdelenlerin aksine, bu gökdelenin tasarımı değişen mimar ve mimari modalarla sürekli devam edecektir. Gökdelen, toplumsal ihtiyat ve isteklere göre, faz faz yükselecek. Her bir faz, yerel ve ulusal mimarinin karışımı olup tamamen benzersiz ve bağımsız bir mimari olacak. Yapının inşaası devam ederken, kullanıcılar kuleyi kullanmaya başlayabilecek.

Ve sonunda, bu gökdelen geleceğe bir tür tarihsel kanıt olarak kalacak; Alt fazların yapısı üst fazlardan farklı olarak, gelecektekilere tasarım evrimi hakkında görsel bir ifade olacak. Gökdelen zaman içinde sürekli gelişecek ve tek limit gökyüzü olacak.

Ayrıca benzer bir fikir için, bakınız; renklisheyler/new-tower-of-babel-yeni-babil-kulesi/ 

Advertisements

One thought on “Coalesce Skyscraper – Kaynaşık Gökdelen

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s