Flyscraper – Uçan Yapılar

Paul Burgstaller, Ursula Faix, Michael Kritzinger;

The ‘flyscraper’ is a revolutionary and visionary design proposal for the next generation skyscraper, consisting of flying living units, attached with individual ‘carbon isogrid’ tubes to the ground. In urban areas across the world we see two phenomena: fast growing metropolitan areas, as well as shrinking cities. The ‘flyscraper’ is designed for both: deserted as well as congested urban areas. Moreover the ‘flyscraper’ responds to the existing urban fabric in a very adaptive way, respecting the historical context and heritage landmarks. In addition, the ‘flyscraper’ offers a solution for very dense urban fabrics, making small, irregularly shaped, and usually commercially worthless pieces of land (‘curb property’) accessible and worthy for developments; since only ground for the foundation of the ‘carbon isogrid’ tubes is needed.

The ‘carbon isogrid’ material was originally developed for space research. It is a carbon filament wound structure with shape-memory epoxy which is able to deploy or fold when heated to a prescribed temperature. This allows performing in two ways: first as an overall, stand-alone element, responding to natural heating during daytime (ascending) and natural cooling during night time (descending). The living units, which are also equipped with a helium pad, in order to support the rising of the units, can start to rise with the gaining power of the sun, then slowly descend again after sunset. Secondly, the units are individually controlled by each inhabitant, who can direct them via several shape-memory epoxy “hot spots“ on the ‘carbon isogrid’ tube from a PC to any desired position. …

evolo.us/flyscraper

“Karbon izo-grid” tüplerle yere bağlanmış uçan yaşam üniteleri içeren bu proje, yeni nesil gökdelen kavramına devrimci ve düşsel bir tasarı sunuyor. Tahmin edilebileceği gibi, tüm dünyadaki kentsel bölgelerin 2 ana fenomeni vardır; hızlı büyüyen büyükşehirler ve aynı zamanda küçülen şehirler ! “Uçan Yapılar” ise bu 2 kavram için; özellikle terkedilmiş ama aynı zamanda sıkışık kentsel alanlar için tasarlandı. Bundan başka, bu Uçan Yapılar, var olan kentsel dokuya, tarihsel yapılara iyi bir şekilde uyum sağlayabilecek. Ayrıca sahip oldukları kompak küçük hacimleri ile ve sadece “bağlanmak” için yere gereksenim duyup değersiz alanları değerlendirme fırsatı sağlayacaklarından, yoğun şehir yapılaşmasına bir çözüm olabilirler.

Karbon izo-grid malzeme aslında uzay araştırmaları için geliştirilmiş. Şekil hafızasına sahip bir tür karbon fiber olan bu malzeme, belli bir dereceye ısıtıldığında harekete geçiyor yada katlanıyor. Bu durum 2 hale sebep oluyor; gün içerisinde doğal ısıya verdiği tepkilerle yükselen ve gece zamanı sıcaklığın düşmesiyle alçalan bir yek başına element. Böylece helyum yastıklarla desteklenmiş yaşam üniteleri, güneşli günlerde enerji kazanıp yükselecek, ve gün batımında yavaşça alçalacak. Ayrıca, bu ünitelerin şekil hafızaları bilgisayarla istenilen konuma gelecek şekilde orada oturan kişiler tarafından bireysel olarak kontrol edilebilecek.

Bu üniteleri yere bağlayacak olan iso-grid tüpler bir tür kazık temeller gibi olacak. “Uçan Yapının” alt kısımlarında, yani tüp temelin geniş kısmı olan özel boğumlar, karbon izo-grid tüplerle özellikle iç içe geçecek, böylece uçan tüpler esnek bir şekilde hareket edebilip, birbirlerine yanlışlıkla karışmayacaklar. Ayrıca kaba fileli dokuya sahip olan bu kısım, aşınmaya da dayanaklı olacak. Küçük helyum yastıklar ise, bu karbon izo-grid tübe katılarak, yapının yükselmesini destekleyecek. Daha önce bahsedilen tüpün elastik yapısı ile, tüpler bağımsız hareket edebilecek; ve birbirlerine yada başka bir şeye çarpmaları bir tür bilgisayarlı güvenlik programı ile engellenecek.

Yaşam ünitelerinin çerçeveleri hafif malzemeden ve karbon Kevlar delta krişlerle desteklenmiş bir tür fiberglass laminattan yapılacak. Dış kaplaması ise kumlanmış epoksi reçine ile kaplanacak. Ayrıca her bir yaşam ünitesi boomerang şeklinde geniş bir yaşam alanı ile donanacak, böylece yaşam şu şekilde 2 yönlü gelişecek;  uçan konumda ve yerde durağan konumda. Gene ayrıca, mutfak, banyo, yatak odası ve bilgisayar kontrol odası bu yaşam ünitelerine tümleşik olacaklar. Ve çevresel nedenler için, ısıtma ve soğutma enerji ihtiyaçlarını minimuma indirgeyecek çok katmanlı bir kaplama yaşam üniteleri kaplanacak. Geri kalan şeyler için gerekli enerji ise, yaşam ünitelerinin dışına kaplanmış güneş enerjisi panellerinden elde edilebilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s