Quantum City – Kuantum Şehri

Quantum City Plan

Sebastien Chauvel;

Thinking about the city in two dimensions means a horizontal spreading of the urban mass, an estrangement of the functions and a loss of social cohesion. The urban scattering creates a waste of energy, space, and resources. The compact urban planning in three dimensions, such as the skyscraper, offers a solution to these problems.

The theoretical ideal city is not one in three dimensions but rather the quantum city. The quantum state shows itself in the sub-atomic scale as the property of a particle to exist in an infinite number of states, everywhere and nowhere at the same time. The quantum city would be characterized by the plurality of its different and superimposed realities. It is the city of the possible integration of the principles of compactness and durability.

The project is located on Saya de Malha’s sandbank. For foundation it has a structural grid of nanotubes in geostationary balance. It allows structural and stiffening elements by a semiautomatic assembly platform. The secondary structure is an endo-skeleton that will allow the organization of islands and public areas. The main materials for construction are taken from the site, essentially sand and calcareous substratum.

The city is organized as an organism divided in sectors. The first one is the skeleton which houses the energy production and transportation systems. The second one is a skin that covers the entire city with housing, offices, shops and recreational areas. Every sector is an appendix, autonomous but in constant flux with the rest of the city.

The project swirls around a central space of 120 meters in diameter. A thermal chimney with wind turbines will provide energy to the entire city. Magnetic elevators will serve the city horizontally and vertically. Approximately 72 elevators for 250 people, will connect the entire city; secondary elevators will be located along the external skin.

The public space is a continuous band from the bottom to the top of the building, where life takes place, with access to offices, retail, and amenities. It is also the expression of the community, encouraging the urban culture and the creation of citizenship.

evolo.us/quantum-city

Quantum City

Bildiğiniz gibi şehirler hep 2 boyutludur ve bu da şehrin kalabalıklaştıkça kentleşmenin yatay olarak genişleyip gereksiz yer israfına ve ayrıca şehrin bölümlerini (yani semtlerinin) birbirinden kopuk  ve yabancılaşmasına sebep olur. Yatay kentleşme hem enerji hem yer hemde kaynak israfıdır. Ama şehirlerin kompak bir şekilde 3 boyut hale getiren gökdelenler bu sorunları çözebilir.

Teorik olarak ideal bir şehir Kuantum şehrinden başkası olamaz. Belki bildiğiniz gibi, atom altı parçacıklardaki kuantum durumunda parçacıkların aynı anda bir den çok durumları, hatta aynı anda her yerde ve hiç bir yerde olabiliyorlar. Kuantum şehrinde ise aynen bu şekilde bir den fazla durumu, yani çokluğu, gerçek hayatta üst üste bindirebilecek. Kompaktlık ilkelerinin olası entegrasyonu ve dayanıklılık şehri olacak.

Proje aslında Saya de Malha‘nın kumsallarında yapılması için tasarlanmış. Yapı, yerdurağan dengesinde yapısal bir nanotüp ızgaraya sahip olacak. Bu yarı otomatik bir montaj platformu tarafından yapısal ve sertleşme elemanlarını sağlar. İkincil yapı ise adaların ve ortak alanların organizyonunu sağlayacak bir iç iskeleti olacak. Yapının ana malzemesi yerel yerden, temel olarak kumdan ve kalkerli tabandan olacak.

Şehir sanki bir organizma gibi organlara ve sektörlere ayrılacak. İlk sektör, enerji üretimine ve ulaşıma ev sahipliği yapacak. İkinci sektör, evleri, dükkanları ve reaksiyon alanları ile birlikte tüm şehri kaplayacak olan bir tür “deri” olacak. Her sektör bir tür ek ve özerliği olacak ama ayrıca şehrin diğer sektörlerine bir akışla başlanabilecek.

Proje 120 metre çapındaki bir merkezi alana girecek. Rüzgar tribünlü ısıl bacalar tüm şehre enerji sağlayabilecek. Manyetik asansörler tüm şehri yatay ve dikey olarak dolaşacak. Yaklaşık olarak her 250 insana 75 asansörle tüm şehir birbirine bağlanacak; ayrıca ikincil asansörler yapının dışında yer alacak.

Kamusal alanlar şehrinde tabanından tepesine kadar her yerde ve her yere ulaşımı kolay olacak şekilde konumlanacak. Ayrıca bunlar alanlar, kent kültürünün teşviki ve vatandaşlık bilinci gibi konularda toplumun ifade alanları olacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s