Skyscraper Roots – Gökdelen Kökü

Laurent Saint-Val;

At a time when Mankind understands the need to respect and protect nature, in order to enable the continuation of life, architecture draws its inspiration from nature and attempts to use nature’s energy in the most ecologically friendly manner. A skyscraper cannot be built on a site as a vulgar object, without link with its urban environment; it must grow from the ground. Is there a tree without roots? To live, plants need to be in contact with the ground, so their roots draw water and rock salt necessary for their development. In the same manner, it seems to me that the new skyscraper needs to weave a link between the basement (its foundations), the ground, and the sky.

The “roots” of the skyscraper come to collect the activity on the ground and carry it out in height. Its architecture is made up of several structural roots, of several branches which come to be rolled up between them. They absorb the urban landscape, and conversely the urban space creates them….

evolo/skyscraper-roots

İnsanlık, türünün devamı için, doğayı koruması ve ona saygı göstermesi gerektiğini anladığı zaman, mimarlar doğadan ilham alan ve onun enerjisinden ekolojik bir biçimde yararlanabilen projeler üretmeye başladı. Tıpkı bu projede olduğu gibi. Doğada hiç bir yapı aslında kaba saba değildir, etrafında ki diğer yapı ve objelerle bağlantılıdır. Tıpkı bunun gibi bir gökdeleninde kendi kentsel çevresinden bağımsız düşünülmemesi gerekir. Mesela gökdelenler de ağaçlar gibi yerden biterler, ve elbette köksüz ağaç yoktur. O zaman neden köksüz bir gökdelen olsun ? O nedenle, yeni gökdelenler de temelden gökyüzüne bir bağlantı dalgası yaratacak şekilde inşaa edilmelidir.

Bu projede, yapının “kökleri” yerdeki aktivite ve enerjiyi toplayarak yükseklere taşıyacak. Aynen bir ağaç kökünde olduğu gibi, bu yapının kökleri de bir çok kökten yani daldan oluşacak. Kentsel peyzajı özümseyip, alternatif bir kentsel alan yaratacak.

Başka bir değişle, Bu yarının gökdeleni kentsel çevreyi besleyerek, yeni aktiviteler yaratabilecek. Mesela bu yer altı sığınakları, alışveriş merkezi olarak kullanılabilir yada metro istasyonlarına bağlanabilir. En alt katlar, park, asma bahçe gibi, kamu alanı olarak tayin edilebileceği gibi, yapının üst katları özel daireler olabilir. Yapının mimarisi, her bir kök dalının diğer bir dal ile paylaşılmasına olanak sağlayacak. Mesela yapının bir bölümünde rüzgarlardan kaynaklı basınçlı bir rüzgar olduğunda, bu basınç bir yapısal kökle geri taşınabilir. Ayrıca bu taşıma esnasında kök tünellerinin havası otomatik olarak temizlenebilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s