鐵漢 – Iron Man (1974)

Wang Yu’s One-Arm Legend jump to the modern times, but not entirely (not whole arm, but only hand); While our hero was a kid, he witnessed the brutal murder of his father and mother by a 3 bad Japan, and then his left hand was chopped off by a bastardly Japanese captain (Lung Fei). Naturally, he grows up (become Wang Yu), improves himself in the martial arts, wears a prosthesis hand and embarks on a revenge. Those, who killed his family, is now a kind of organized crime. Our hero begins to work from the lower level. While kiling one by one, he investigates where that Japanese captain, who is now leader of that mafia gang. Finally he learns his place, and flies to Japan. Meanwhile, anti-protagonist are making obsession againts a girl in his neighborhood, and he drives her gamble addicted brother to a slough of debt to get marry her. Just in time, Wang Yu appears like a guardian angel (or Prince Charming with his fashion :P), and eventually saves him from such a big debt, with his famous listening dice pose. Also he steals the girl and her blind sister’s hearts, too ;). But alas, because of his childhood trauma, he really hates Japans, even he frosts the japan girls, and main girl, too. But except her sister, blind girl; I guess he sympathizes her a bit, because she is defective like him ? …. Meanwhile, the gang make a plot, her brother can’t keep still, and so sink in to the dept. They have him sign a kind of note about her sister must marry with our anti-hero. Thus, our hero attack to them, beat up everone, and so settle up everything …. A kooky movie, which I can call a type of kooky-modern wuxia :). Although it is not very good in side of directing and aesthetically in some scenes, it is worth to watch for wuxia spirit in some parts and also Wang Yu’s charisma; the fans of Wang Yu know he is one of the rare-unusual actors, who can cherish some kind of the wuxia spirit in any condition…. And last, this Iron Man is not Marvel’s Iron Man, of course. The Iron Man in here is used as being tough, I guess, and That’s why I upload this movie with different name like that, to avoid confusion with Marvel’s stuff.

Wang Yu‘nun Tek Kollu Destanı modern zamanda da sürüyor, ama tam değil kısmen…. Yani bu sefer tüm kolu değil sadece eli kopuyor; Kahramanımız, daha küçücük bir çocukken Babasının ve Annesinin, Japonlar tarafından acımasızca öldürülmesine şahit olmuş, bir de üstüne acımasız Japon Albay (Lung Fei), çok yaramaz diye, kalkıp onun sol elini kesmiştir. Ailesine ve kendisine yapılanları elbette unutmayacak olan bu küçük çocuk, kendisini bir şekilde dövüş sanatlarında geliştirerek büyür (Wang Yu olur :D), kesik eline bir protez takar ve intikam almaya başlar. Geçmişte ailesini öldürenler şimdi bir tür organize suç örgütü, yani mafya olmuşlardır. Kahramanımız önce alt seviyeden işe başlayıp, sonunda örgütün lideri ve esas düşmanı olan o Japon Albay’ın yerini öğrenerek yola koyulur. O sırada ise, baş kötümüz, mahallesindeki güzel bir kızı gözüne kestirmiştir, ve onunla evlenebilmek için kumar tiryakisi abisini borç batağına sürükleyerek, onları köşeye sıkıştırma çalışır. Tam o sırada beyaz atlı prens vari, Wang Yu yetişir, ve o ünlü zarları dinleyen adam pozu ile, kızın abisini borç batağından geçici bir şekilde kurtarır. Ve üstüne ise hem kızın hem de kör ablasının kalbini çalar. Ama heyhat, kahramanımız çocukken geçirdiği travma nedeniyle her türlü Japona (kızlara bile) soğuk davranır, kısacası esas kıza pek yüz vermez; bir tek kör kıza, sanırım kendisi gibi kötürüm diye, biraz sempati kurar, hava romantikleşir, o kadar. Bu arada ise, mafya gene kurnazlık yapar, kızın abisi uslu durmaz, ve borca batar. Ona, borçtan kurtulabilmesi için kız kardeşinin Mafya lideriyle evlenmesi gerektiren tuhaf bir senet imzalatılır. Bunun üzerine Wang Yu mafyayı basar ve herkesi dövmeye başlar, ve döve döve film biter…. Wang Yu’dan benim Modern Wuxia türü olarak adlandıracağım bir film. Her ne kadar, yönetmenlik ve estetik açıdan bazı eksiklikleri olsa bile, sırf bazı sahnelerdeki Wuxia ruhu ve Wang Yu’nun karizması için seyre değer bir film; ki bilen bilir, karizması ile Wuxia atmosferini her türlü yaşatabilen ender aktörlerdendir. Ayrıca elbette, bu demir adamın (Iron Man), Marvel’ın Demir adamı ile alakası yok. iyi seyirler ! ^_^

* Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için vk.com/yuanshangli

Advertisements

2 thoughts on “鐵漢 – Iron Man (1974)

 1. Bunu kesin izlemeliyim. Ne yazık ki devamlı göz atsamda herseyi izleyemiyorum. Bu kadar filmi izlememisindir dimi? İzlediysen kıskanacağım ondan söylüyorum.
  Okumaya çizgi romanla başlamış ilk kız arkadaşını bir çizgi romana ekmiş bir birey olarak (bu sevdayla) geçenlerde bir mangaya rastladım. Daha sonra 6 filminide indirdiğim (tabi hala izleyemediğim) ilginç konusu ve tekrar okuma ihtiyacı doğuran öyküleriyle “lone wolf and cub” tavsiye ederim. İlk filmde (baby cart assassin olarak serilenmiş) ilk manga ciltinin dokuzuncu bölümüyle bire bir uyarlanmış bir kısım daha da ilgimi arttırdı. Umarım göz atarsın.
  Japon telif hakları kollarını bağlamasaydı da yayınlasaydın çok da hoş olurdu. Şimdilik bu kadar.

  Wang Yu sevgin yüzünden tüm Hong Kong (hatta Çin) filmlerinde başka aktör olmadığına inanmaya başladım.

  • Elbette Hong Kong’da daha bir çok aktör var, ne de olsa Çİn heryerde kalabalık. Sanırım şu sıralar Wang Yu’lar denk gelmiş hep. Ama geçen aylarda, ağırlık diğer aktörlerdeydi.
   Bu arada kısaca değinirsem; Jön yani esas oğlan bazında, 3 ana favori “retro-wuxia” film aktörüm vardır; Bunlardan biri seninde hemen fark ettiğin gibi Wang Yu’dur. Diğer ikisi ise Ti Lung ve David Chiang’dir. Zaten çoğunlukla, 3’nün eski dövüş ve wuxia filmlerini tanıtmaya çalışıyorum. Ayrıca bu üçü hakkında daha çok bilgiyi yine benim blog’umdan aratabilirsin. mesela;
   https://renklisheyler.wordpress.com/2012/03/19/wang-yu-aktor/
   https://renklisheyler.wordpress.com/2012/03/21/ti-lung-aktor/
   https://renklisheyler.wordpress.com/2012/03/20/david-chiang-aktor/
   İyi seyirler dilerim ^_^

   not; evet ! bloguma koyduğum her filmi izledim. Ama hala tüm çin retro-dövüş film külliyatı ile kıyaslanınca buzdağının sadece küçük bir kısmı oluyor bu.
   Ayrıca lone wolf filmini izlemiştim, gerçekten başyapıt sayılabilecek, ve kanatimce wuxia ruhunu Japon versiyonda çok başarılı yansıtmış bir filmdi. Ama mangasını okumaya zamanım olmadı. Bulursam mutlaka göz atacağım ^_^

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s