如來神掌 – Buddha’s Palm (1982)

Ku Han-hun (Alex Man Chi-leung) had learnt superior Buddha’s Palm technique by an elder Budist Monk, but some ambitious swordsmen distubed the Budist Monk in his meditation to try steal his secret, and caused his death. Because of this, using Flaming Cloud Devil nickname, Ku Han-hun declared war against those swordsman to avenge his master. But all his opponents were not easy ones, of course; Flying Loops Master (Siu Yam-Yam), Madam Flying Bells (Chan Si-Gaai), Thunderbolt Devil (Lung Tien-Hsiang) and toughest one Foot Monster (Sek Kin) could resist the Buddha`s Palm. But because Ku Han-hun was one against everyone, he couldn’t stand so much, lost his eyes and retreated years. So many years have passed, all past wars and warriors have been forgotten. Then our hero Lung Chien-fei (Derek Yee) appeares in a small town. Lung Chien-fei, who is a poor but proud young man, carries ugly scars on his face from protecting his loves, his Master’s daughter Liu Ming-ying (Candice Yu On-On) from wild animals. But after he learns that his lover must make a “logic marriage” with a sly rich man, his heart is also wound as his face; and then he flies to his new destiny after a desperate show of honor. After this point, the extraordinary events start to begin. A golden dragon save our hero, and take him its master Ku Han-hun. While our hero is barely trying to figure out what is going on, Ku Han-hun decides to teach him the superior Buddha’s Palm. Meanwhile, Ku Han-hun’s old enemies learn his activity, and start to pursue their vegance; esspecially Foot Monster, whose one of leg was cript, and Flying Loops Master, whose face was deformed in last war. But fortunately, new student of Ku Han-hun is quite a talented young man; he first cures his face and one of his master’s eyes, and then he quickly specializes in Buddha’s Palm. After he improves quite enough, his master sends him to take revenge on his behalf. But those old enemies are both experienced and tough ones that it would be really hard. Fortunately, Bi Gu of East Island (Lo Lieh) saves him from all the trouble, counts him as his student, and even presents some opportunity to show off his former enemies. Finally, after a thousand actions, all secrets and intrigue reveal and all villians take their lessons. A very entertaining Wuxia-fantasy movie by director Taylor Wong Tai-Loi.

Bu sefer fantazi dozu oldukça yüksek olan bir Wuxia hikayesiyle karşı karşıyayız. Ku Han-hun (Alex Man Chi-leung), kıdemli bir budist rahibin geliştirdiği çok güçlü bir kung fu stili olan Buda Aya’sını öğrenmiştir. Fakat Dövüş dünyasında ki bazı hırslı silahşörlerde bu tekniği öğrenmek ister ve Budist rahibi meditasyonu sırasında rahatsız ederek ölmesine sebep olurlar. Bunun üzerine Ku Han-hun , Ateş Pelerinli Şeytan lakabını kullanarak, hocasının ölümüne sebep olanlara karşı ölümüne bir savaşa girer. Ama rakipleri de kolay lokma değildir elbette; Uçan Çember ustası (Siu Yam-Yam), Uçan Zil Hanımı (Chan Si-Gaai), Şimşek Şeytanı (Lung Tien-Hsiang) ve ele başları olan Tekme Canavarı (Sek Kin), onun üstün Buda Ayasına karşı direnebildiler. Yalnız herkese karşı tek başına giriştiği bu savaşta Ku Han-hun çok fazla dayanamaz ve gözlerini kaybederek inzivaya çekilmek zorunda kalır. Sonra yıllar geçer ve geçmişteki bir sürü önemli savaş ve savaşçılar unutulur. Ve küçük bir kasabada esas oğlanımız olacak Lung Chien-fei (Derek Yee) ile karşılaşırız. Lung Chien-fei, aşık olduğu efendisinin kızı Liu Ming-ying (Candice Yu On-On)’i vahşi hayvanlardan korumaya çalışırken yüzünden kalıcı bir yara almış, fakir ama onurlu bir gençtir. Üstüne üstlük aşık olduğu bu kızın, ailesinin geleceği uğruna zengin ve statülü biri ile mantık evliliği yapacağını öğrenince, yüzü gibi kalbi de yaralanır; ve çaresiz bir onur gösterisinden sonra uçurumdan yuvarlanarak yeni kaderine doğru uçuşa geçer. İşte bu noktadan sonra olağan üstü olaylar başlamaya başlar. Altın bir ejderha, Lung Chien-fei‘i uçurumdan düşerken yakalayıp, efendisi Ku Han-hun‘in yanına götürür. Kahramanımız daha neler olduğunu zar zor anlamaya çalışırken, Ku Han-hun ona üstün Buda Aya’sını zorla öğretmeye karar verir. Bu arada, Ku Han-hun eski düşmanları da armut toplamıyordur; özellikle yıllar önceki savaşta bir ayağı sakatlanan Tekme Canavarı ve yüzü yaralanan Uçan Çember ustası, Ateş pelerinli Şeytanın mesaiye başladığını öğrenirler ve intikam için her türlü entrikaya başvururlar. Ama neyse ki  Ateş pelerinli Şeytan Ku Han-hun‘un yeni öğrencisi oldukça yeteneklidir; önce hocasının bir gözünü iyileştirir sonrada Buda Ayası tekniğinde hemencecik ustalaşır. Artık usta bir dövüş sanatçısı haline gelen Lung Chien-fei, hocası tarafından kendisini kör edenlerden intikam almaya yollanır, ama hocasının düşmanları ondan çok daha tecrübeli ve zorludur. Neyseki Doğu Adasından hızır gibi yetişen Bi Gu (Lo Lieh) onu her dertten kurtardığı gibi, onu öğrencisi sayar ve hatta onu eskiden hor görmüş olanlara gösteriş yapma fırsatı da sunar. Sonunda bin bir aksiyondan sonra, kahramanlarımız tüm sırları, gerçekleri ortaya çıkarır ve kötülere derslerini verirler. Taylor Wong Tai-Loi‘dan gayet eğlenceli bir WuXia.

* Bu filmi Türkçe Altyazılı izlemek için ; vk.com/yuanshangli

Advertisements

2 thoughts on “如來神掌 – Buddha’s Palm (1982)

  1. Merely wanna tell that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

  2. Hello there, just become aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative. I am going to be careful for brussels. I will be grateful should you continue this in future. A lot of other people will likely be benefited from your writing. Cheers!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s