White Cloud Skyscraper – Beyaz Bulut

Adrian Vincent Kumar, Yun Kong Sung;

Air pollution is a major problem in the city of Guangzhou, China. The main contributor to the air quality is the outrageous number of industrial facilities within the metropolitan area.

The White Cloud Project is an air purification network of skyscrapers. These are inverted buildings that liberate the base for public use and create a cluster of structural branches with residences and offices on top – almost like a group of trees. The structure is covered by a fine membrane that cleans the air through an ingenious filtering process. The air particles are trapped by the cloth-like structure and washed away by a constant mist. At the same time the collected dust is transported through a secondary branching system to a brick factory on the bottom.

evolo.us/white-cloud-skyscraper

Çin’nin Guangzhou şehrinde en büyük sorun hava kirliliği olmaktadır. Temiz hava kalitesinin bu denli düşük olmasının sebebi ise endüstri ve sanayi bölgelerinde ki aşırı fazla yoğunluktur

Bu Beyaz Bulut projesinde ise, kirli havayı temizleyebilecek bir gökdelen yapısı öneriliyor. Sanki bir grup beyaz ağaca benzeyen yapılar, kirliliği yaratan bölgenin (endüstri ve sanayi bölgeler) üstüne kurulacak. Havayı filtreleyecek kısım (yapının buluta benzeyen beyaz kısmı) iyi kalite ince zarla kaplanacak ve havadaki kir bu kumaş benzeri yapıya takılacak. Daha sonra bu kir, doğal yağmurlar ile yıkanıp, bir tür geri dönüşümde değerlendirilmek üzere yapının hemen altındaki tuğla yapım tesislerine, uygun bir tesisatla nakledilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s