Duel of Fists and Angry Guest

Duel of Fists (1971) and Angry Guest (1971); a 2 Hong Kong film series about master martial artists and vigorous Fan Brothers, directed by Chang Cheh and starring David Chiang and Ti Lung. These are really interesting film series, especially for Chiang’s and Lung’s fans, and the recherche pieces they played 2 brothers … For me these movies also good example for modern wuxia concept.

Part I – Duel of Fists

Fan Chin-lien, the owner of a Chinese boxing institute, plans a trip to Thailand to search for a former girlfriend and one of his sons. But he dies just before leaving. His second son, Fan Ko, in accordance with his father’s wish and will, takes over the Institute and along with his father’s friend, Chen Chih-hsiao, goes to Bangkok in place of his father and on the same mission. His only clues are an old photograph and the knowledge that his brother is a Thai boxer with a flower tattooed on one arm.

Chiang Jen, leader of a gambling gang, controls local Thai boxing gambling activities together with Hsu Chiu. They employ Chung Pao as their bodyguard and fighter. Fan Ko befriends Wen Lieh, a young boxer, who in order to earn money for his sick mother accepts a challenge to fight Chung Pao in the ring. Hsu Chiu, whom he mistrusts, hampers fan Ko’s search. Wen Lieh refuses Chiang Jen’s request to join his gang. Wen’s girlfriend, Yu-lan, hears about Mi Sai’s plan to take revenge on Chung Pao who had earlier killed Mi Sai’s brother. But Wen Lieh wins his fight against Chung Pao, and also discovers that Fan Ko is in fact his lost brother. The two meet Chiang Jen in a fierce fight during which police arrests Chiang…..

Chang Cheh‘ten aile arasında çekilmiş izlenimi veren, 2 filmlik samimi bir aksiyon-macera dizisinin ilk filmi. Açıkçası Ti Lung ve David Chiang‘i kardeş olarak seyretmek bir harika !

Bir dövüş sanatları okulu olan Fan Chin-lien, eskiden çok hovardalık etmiş yetenekli bir dövüşçüdür. Ama artık iyice yaşlanmıştır, ve ölmeden önce, Tayland’da ki gençlik zamanlarında olan gayri meşru çocuğunu gidip bulmak ister. Ama heyhat, kalbi artık iflasın eşiğine gelmiştir, ve bu görevi hem iyi bir mühendis hem de yetenekli bir dövüşçü olan oğlu Fan Ke (David Chiang)’e havale ederek, son nefesini verir. Maalesef Fan Ke’nin gayri meşru kardeşini bulması için gereken veriler çok sınırlıdır. Tek bildiği, kardeşinin profesyonel bir Tai boksörü olduğu ve sol kolunda bir dövme olduğudur. Buna rağmen Tayland’s gidip teker teker Tai boks turnuvalarını turlar, ve bu arada aradığı kardeşi Wen Lieh (Ti Lung)’le tesadüfen ama kardeşi olduğunu bilmeden tanışır. Bu arada, Wen Lieh turnuvalarda şike yapması için mafya tarafından tehdit edilmektedir. Yeteneklerine güvenen Wen Lieh ise, mafyanın bu tehditlerine kulak asmaz, ama çetenin şefi (Chan Sing) dövüşte gerçekten çok üstün biridir ve onun gözünü iyice korkutur. Artık, Wen Lieh’nin onurunu kurtarabilmesi için, bir sonraki maçta karşılaşacağı mafyanın adamı, “bombardıman” (Ku Feng) lakaplı Tai boksörünü yenmesi gerekir. Sonunda maçtan alnının akıyla çıkan kahramanımız, daha sonra ki olaylar zinciri sayesinde Fan Ke ile birlikte kardeş olduklarını öğrenecekler ve birlik olup şikeci mafyayı ve liderlerini bertaraf edeceklerdir. Bundan sonra Fan Ke, kardeşini Hong Kong’s götürür, ve babasından kalan dövüş sanatları okulunun başına geçirir. Ve ikinci filmin macerası başlar ….

 Part II – Angry Guest

Having left their mother and Wen Lieh’s girlfriend, Yu-lan in Thailand, brothers Fan Ko and Wen Lieh return to Hong Kong.

Meanwhile, in Thailand, gang agent. Chiang Jen (Giant) escapes from jail, kills the boys’ mother and kind aps Yu-lan at the order of Japanese gangleader, Yamaguchi, who wants Wen Lieh to replace Chiang Jen as his Thailand agent. Soon. realizing Chiang Jen is actually in Hong Kong, the brothers fear the worst for their mother and Yu-lan. Later, after receiving messages from Yu-lan and Yamaguchi in Tokyo, the brothers fly there. They refuse to become Yamaguchi’s Thai agents.and eventually succeed in rescuing Yu-lan. The three return to Hong Kong. The thwarted Yamaguchi sends agents to find and kill them. He also plans to kill Akiko, a young female judo expert, and also a member of his own gang, because she failed to prevent Wen Lieh’s escape from Tokyo. However she discovers that Yamaguchi wants to kill her, and tells Fan Ko of the whole plot. Thus, the underworld gangsters are unprepared for the resistance they meet when they arrive at Wen Lieh’s boxing institute. After a fierce fight, the gangsters are overpowered. Akiko goes to the local police, who, armed with her evidence, propose to aid the Japanese police in their investigation into the Yamaguchi gang activities.

2 filmlik samimi aksiyon-macera dizisinin ikinci filmi. Emin olun ilkinden daha iyi ve daha renkli ^_^ !

Fan kardeşlerin Hong Kong’daki düzenleri iyice oturmuştur. Fan Ke (David Chiang), bir inşaat şirketinde mütevazi mühendisliğini yaparken, Wen Lieh (Ti Lung) ise babasından kalan dövüş sanatları okulunun baş eğitmenliğini üstlenmiştir. Yalnız tüm bu mutlu düzenleri, Wen Lieh’nin Tayland’aki annesi ve sevgilisini ziyaret etme arifesinde aldığı kötü bir haberle yıkılır. Geçen sefer yakalayıp hapse soktukları eski mafya babası hapisten kaçmış ve hem intikam hemde baş mafya babasının gözüne girmek için, Wen Lieh’in annesini öldürüp nişanlısını kaçırmıştır. Yani aslında Tayland’da bertaraf ettikleri mafya, kökü Japonya’da olan büyük bir organize suç örgütünün küçük bir ayağıdır. Yalnız örgütün başka planları vardır; Tayland’a başarısız olan bu elemanı hiçe sayarlar ve Wen Lieh’nin sevgilisini kullanarak, Fan kardeşleri Japonya’daki örgüt lideriyle görüşmeye zorlarlar. Süpriz bir şekilde örgüt lideri Patron Yamaguchi, filmin yönetmeni Chang Cheh çıkar :D. Aslında Patron Yamaguchi, Fan kardeşlerin yeteneklerini örgüt hizmetine alıp örgüt ağını Hong Kong’a kadar genişletmek ister. Ama Kahramanlarımız mafya için çalışmaya razı olmazlar, ve cazibeleriyle (!!) kadın mafya üyesi Akiko’yu (Fong Yan-Ji) etkileyen kardeşler, Akiko’nun yardımı ile Wen Lieh’nin sevgilisini (Ching Li) kurtarıp Hong Kong’a geri dönerler. İşte bu noktadan sonra filmin adını verecek olay gerçekleşir. Fan kardeşlerin bu hareketi üzerine, Japonya’dan bir takım Kızgın Misafirler (Angry Guest) gelecektir, ve bu misafirlerin arasında Kurata Yasuaki‘da vardır. Son büyük final dövüşü buldozerlerin arasında gösterişli bir şekilde sahnelenecektir.

* Bu 2 filmi Türkçe altyazılı izlemek için; Duel of Fists and Angry Guest

2 thoughts on “Duel of Fists and Angry Guest

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s