House of Babel: Post-crisis Skyscraper – Babil Evi

6-House-Babel-1

MADETOGETHER – Nikita Asadov;

The House of Babel offers a radical revision for the common method of building a traditional home. With the help of aerostatic construction we can eliminate extra floors and elevate the building to almost any desired height. The post-crisis skyscraper is the house consisting of two floors connected with a high-speed elevator on a thin heavy-duty cable.

The first floor is located at ground level while the second floor is attached to the aerostatic bearing structure that holds it at a height of up to several kilometers. The upper floor has a fully sealed enclosure. For security purposes, the aerostatic dome has several compartments. The cable connecting the floors can shorten or lengthen, thus changing the height of the building. In normal mode, the house can be used as a traditional two-storey house. For pleasure, or if necessary {such as war, epidemic or zombie apocalypse …etc}, the height can be increased. Finally, anyone can have the highest house in the world.

evolo.us/house-of-babel-post-crisis-skyscraper

Ülkeler, şehirler, ve hatta inşaat şirketleri arasında süre gelen en yüksek yapıyı dikme yarışı bir tür onursal güç gösterisi haline gelmiştir. Elbette teknoloji geliştikçe yapılar daha da yükselebilecek, ve bu yarış daha da kızışacaktır. Ama ne yazık ki, bu aralar etkisi altında olunan kürsel ekonomik kriz bu yarışa frenleyici bir etkisi olmuştur.

Bu nedenle, bu projede alışıla gelmiş pahallı ve maliyetli gökdelenler yerine, çok daha ekonomik olabilecek bir tür yüksek yapı önerisi ortaya atılmış. Kısacası “Babil Evi” projesinde hem geleneksel gökdelenlere hemde alıştığımız müstakil evlere karşı radikal bir versiyon teklif eder. Havada asılı durmayı sağlayacak aerostatic yapılar sayesinde, tüm fazla katlar bertaraf edilerek, alıştığımız “müstakil ev” sanki bir asansör gibi arzu edilen yüksekliğe çıkartılabilecek. Bu Babil evinin, ince-sağlam kablolara sahip yüksek hızlı asansörlerle bağlantılı 2 ana katı, daha doğrusu seviyesi olacak.

İlk kat (yada seviye) zemin katta otururken, bir kaç kilometre uzunluğundaki aerostatic kabloların tuttuğu ikinci kat (yada seviye) göklerde hüküm sürecektir. Elbette bu ikinci kat oldukça yüksekte olacağı için tamamen sızdırmaz muhafazası olacak, ve ayrıca güvenlik sebebiyle, yapıda ki aerostatic kubbe bir kaç bölmeye sahip olacaktır. Ayrıca, zemine bağlı olan kablonun yüksekliği arzuya, yada hava durumuna göre değişebilme özelliği de olacak. “Normal” durumlarda ev bildiğimiz müstakil ev gibi zeminde kullanılabilecek. Ama gerektiğinde (sadece zevk için yada bazı özel kriz durumlarında, mesela salgın hastalık, savaş, zombi saldırısı … vb), yükseklik artırılarak bulutların ötesine bile çıkılabilecek, ve böylece hemen herkes pratikte dünyanın en yüksek binasına sahip olabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s