Tower for the Dead – Kabristan Kulesi

Israel López Balan, Elsa Mendoza Andrés, Moisés Adrián Hernández García;

Over the next four decades the number of people over 65 years old will increase by more than three-fold in developing countries, reaching 1.6 billion by 2050. On the other hand, Mexico City’s buildable area is extremely scarce and limited growth is only possible towards the outskirts of the city, with the consequent loss of agricultural land and environmental consequences.

This project proposes an underground vertical cemetery for Mexico City – a vision that takes into consideration the overpopulation, the scarcity of land, and the psychological and sensory experience of grieving. The ‘Tower for the Dead’ allows the family members of the deceased to be reborn, after a trip to the underworld, where they just buried their loved one.

The proposal was conceived as a large-scale screw with curved retaining walls and ramps with an enormous light-well that provides light and ventilation.

evolo.tower-for-the-dead

İstatistiklere göre, büyük bir hızla artan dünya nüfusu yanında,  2050 yılına kadar 65 yaş üstü insan sayısının 1.6 milyara ulaşılacağı öngörülmektedir; ve bu kadar çok insanın yaşarken olduğu kadar öldükten sonra ki durumları da problem yaratabilir. Elbette, her inanışa ve kişiye göre defin işlemleri değişmekle birlikte, en yaygın kullanılan yöntem gömülmektir, ve bu aslında oldukça yer kaplayan metottur. Sürekle yatay bir şekilde genişleyen mezarlıklar, özellikle büyük şehirlerde oldukça fazla yer kaplamakta, ve bir süre sonra alan darlığı sebebiyle sorun teşkil etmektedir.

Bu projede ise, yerin dibine doğru inen dikey bir kabristan öneriliyor. Proje aslında alan darlığı çeken Meksika Şehri için tasarlanmış ama elbette herhangi bir şehre kolayca uyarlanabilir. Tasarımcıların “Ölüm Kulesi” olarak adlandırdıkları bu yapı, sadece alandan tasarruf sağlamıyor, ayrıca etkileyici atmosferiyle, sevdiklerini yeni kaybetmiş yaslı kişilere ölümün tanrısallığını hatırlatıyor.

Dibinden bakıldığında, ölüm anında görüldüğü rivayet edilen beyaz ışığı andıran perspektife sahip olan bu yapı, büyük ölçekli kavisli istinat duvarları ve rampaları ile muazzam bir ışık ve havalandırma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yani Goethe’nin dediği gibi “Işık … daha fazla ışık ” …..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s