Ebedi Ailesi (The Endless Family)

Malum yarın yavur bayramı Hallowen (Cadılar Bayramı) var. Bende ortama uygun ne yapayım derken, aklıma bu bayrama uygun olabilecek bir çizgi-roman tanıtımı yapmak geldi. Bilen bilir, SandmanDream (Düş), ülkemizde de türkçe yayınlanmış olan, Neil Gaiman‘nın yarattığı gelmiş geçmiş en popüler çizgi roman serisidir. Zamanın başlangıcından beri, Tanrı gibi güçlere sahip, ve birbirinden nevi şahsına münhasır 7 kişiden oluşan Endless (Sonsuz, Ebedi, Daimi) ailesine mensup Dream’ın (Düş) başından geçen gerçeküstü ve mitolojik hikayeleri konu eden bu çizgi roman, bizi bambaşka bir evrende, büyüleyici bir seyahate çıkarır. Çizgi romanın, adı üstünde, baş kahramanı Düş olsa da, endless ailesinin diğer karizmatik ve ilginç üyeleri hakkında da hikayeler bulabiliyoruz. İşte bu başlığı, Endless ailesinin üyelerini tanıtmaya ayırdım. İlgilenenler çizgi romanı piyasada bulabilir ve daha fazla ayrıntı edinebilir. Ayrıca İngilizcesi iyi olanlar, linklere tıklayarak ta çok daha fazla ve ayrıntılı bilgi edinebilirler.

Endless (Ebedi) ailesi aslında, evrensel kavramların insan siluetine bürünmüş halidir, ve Yaşlıdan Gence; Destiny (Kader), Death (Ölüm), Dream (Düş), Destruction (Yıkım), Desire (Arzu), Despair (Umutsuzluk) ve Delirium (Hezeyan), toplam 7 kişidirler.

Destiny (Kader); Ailenin en büyüğüdür, yani kıdemlisidir. Her zaman bir tür keşiş cübbesi giymiş, kapüşonu yüzünü örten bir kılıkta, uzun sıska bir adam olarak tasvir edilir. Kendisi kördür ama kendisine sağ kolundan zincirle bağlı olan ve yanından hiç ayırmadığı kalın kitabıyla gelmişi, şimdiyi ve geçmişi bilebilir. Yalnız bu bildiklerini kimseyle pek paylaşmaz, herkesten uzak, münzevi bir hayat takılır. Sadece çok nadiren, yada mühim meseleler için görünür, uyarısını yapar ve gider. Kısacası ailenin en esrarengiz üyelerinden biridir.

Death (DC Comics).jpgDeath (Ölüm); Elinde koca bir orak kukuletalı klişe bir ölüm tasviri bekliyorsanız, yanıldınız. Bu “ölüm” oldukça marjinal biri. Sürekli gotik-rock tarzı elbiseler içinde dolaşan genç bir kadın olarak kişileştirilen ölüm, çizgi romanda Düş’ten sonra ki en popüler karakterlerden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi ölüm meseleleri ile ilgilenir. Yanından hiç ayırmayıp boynunda taşıdığı gümüş Ankh, onun en belirgin sembolüdür. Ayrıca sağ gözüne Horusun Gözü tarzı bir rimel çeker (oldukça Mısır mitolojisi referanslı biri). Düş’ün en sevdiği ablasıdır, ve oda Düş’ü sever, kollar, dertleşir ve ona sıklıkla akıllar verir. Açıkçası uykulardan sorumlu düşün, en uzun uyku sayılan ölümle bu kadar içli dışlı olması şaşırılacak bir şey sayılmasa gerek -_O. Ayrıca bu karakter o kadar tutulmuştur ki, Çizgi-roman severler arasında yapılan bir ankete göre, En seksi çizgiroman kadın kahramanı olarak 2’inci sıraya oturmuştur (Birinci sırada Red-Sonja vardır). Ayrıca Empire Magazine tarafından en iyi 15’inci çizgi roman karakteri seçilmiştir.


Dream (comics).jpgDream (Düş);
 İşte çizgi romanın baş kahramanı, ve elbette en karizmatik esas oğlanı. Kendi yarattığı evrenindeki bin bir ucube dolu egzantrik sarayında krallar gibi yaşayan, tanrısal güçleri kendi evrenini bile aşabilen, ana meselesi insanların düşlerini düzenlemek olan, ve ailede görev bilinci en yüksek, soylu bir Ebedi (Endless). Her ne kadar kahramanımız çok güçlü ve tecrübeli gibi görünse de, hikayelerde görünene göre, kolaylıkla hata yapan ve başı derde giren bir karakterdir. En tipik özelliği gece gibi simsiyah olan gözlerinden bir çift yıldızın parıldamasıdır. Ayrıca konuşma baloncuğu siyah üzerine beyaz yansıtılarak, sesinin de özel bir tonda olduğu izlenimi verilir. Çizgi romanda, Tim Burton vari bir gotiklikte olan ve hep siyahlar içinde dolaşan bu karakter, ancak son hikayede beyazlar içine bürünebilmiştir. Sebebini merak edenler, çizgi romanı alıp okuyabilir ;). Ek bilgi olarak; Düş karakteri Empire Magazine tarafından en iyi 6’ıncı çizgi roman karakteri seçilmiştir. Ayrıca ING tarafından da en iyi 100 çizgi roman kahramanı içinde 15’inci olmuştur. Bundan başka, bir çok fan, eğer çizgi roman filme çekilirse, bu karakterin kesinlikle Johnny Depp tarafından canladırılması gerektiğinde hem fikirdir (her ne kadar kendisi bu rol için artık biraz yaşlı kaçsa da, eminim bol pudra ve bilgisayar efekti ile durum kurtarılabilir :D ).

Destruction (Yıkım); Endless ailesinin aslında en sıra dışı, anarşik karakteridir. Çizgi romanda kızıl saçlı, iri-yarı kaslı ve yakışıklı bir genç adam olarak tasvir edilen Yıkım, sorumluluklarından gına gelmiş ve ortadan kaybolmuş bir vaziyettedir. Her ne kadar Düş’ün en sevdiği erkek kardeşi olsa da, o sonsuz yaşamdan ve sorumluluğu olan yıkım ve yaratılıştan bıktığı için, simgesi ve tılsımı olan kılıcını arkasında bırakarak, ailesini terk eder. Aile onun bu davranışını çok içerlese de, onu anlayışla karşılayan aile üyeleri de vardır. Kendi adıma Yıkımın bu davranışını oldukça manidar buluyorum. Yani sonunda kendi kendini yıkan ve yok eden bir karakter. Ayrıca, çizgi romanda, Yıkım kendisini yok ettikten sonra, sanki dünyada bir daha “yıkım” olmayacakmış gibi tuhaf bir ima da vardır (yada ben yanılıyorum :P).

Desire001.jpgDesire (Arzu); Adı üstünde arzu ve zevk meselelerinden sorumlu Endless üyesidir. Androjen, yani hem kadın hem erkek gibi görünen güzel/yakışıklı bir genç insan şeklinde tasvir edilir. Gaiman onu yaratırken  David Bowie ve  Annie Lennox arası bir tip hayal ettiğini söyler. Kısacası hem erkeksi hemde dişil çekiciliği bir arada taşır. Kısa siyah ama jöleli saçları karakteristikleri arasındadır. Arzu ve zevkten sorumlu olmasına rağmen, genellikle cinsel zevke odaklı, doyumsuzluk çeken cinsiyetsiz bir kahramandır. Çizgi romanda ara sıra, hatta çok nadiren görünür. Bazen Düş ona akıl danışmaya da gider. Aşağıda tanıtılan Despair (Umutsuzluğun), aslında ikiz kardeşidir, ve ikisi hem görüntü hem karakter olarak da tamamen birbirinden zıt kutuplardadırlar.

Despair (Umutsuzluk); Ebedi Ailesinin tartışmasız en çirkin ve  favori-olmayan tipidir. Çizgi romanda sürekli çıplak bir şekilde dolan çirkin bakımsız ve şişman bir kadın olarak tasvir edilir. Düş yada diğer aile üyeleri işleri düştüğünde ona da danışırlar, onun dışında kimseyle pek alış verişi olmaz, hatta kader gibi o da herkesten uzak bir hayat tarzı benimser.

File:Delirium Sandman.jpgDelirium , Delight (Hezeyan, keyif !!!); Ailenin en genç üyesidir. Adı üstünde kafası karman çorman deli bir tiptir, hatta diğer aile üyeleri gibi ne gibi bir meseleden sorumlu olduğu bile şüphelidir, o derece deli ve acayiptir. Çizgi romanda darmadağınık, punk tarzı giyinmiş, sıska bir genç çocuk/kız şeklinde tasvir edilir, ve Düş ve Ölümden sonra en popüler ve en çok görünen karakterdir. Hatta düşün en çok sevdiği ve görüştüğü küçük kız kardeşidir. Ve o da kafası takıldıkça (yada bulandıkça) abisi Düş’e gidip mevzu çıkarır, ve onu maceralara sürükler. Bu deli kızımızın her şeyi, yaşadığı çevre, görüntüsü, tipi, saçı, gölgesi… yani herşeyi kaotik ve asimetriktir. Van kedisi gibi bir gözü mavi diğeri yeşildir, saçının yarısı kazınmış yarısı upuzundur.  Gölgesi onun şeklini yansıtmaz, sürekli hareket eder. Düşünceleri davranışları nevrotiktir.

Evet ! Aile üyelerimiz teker teker tanımış olduk. Eğer dikkat ettiyseniz, bu tiplerin ölümsüz ve tuhaf olmak dışında başka bir ilginç ortak özelliği daha vardır. Hepsinin İngilizce ismi harfi ile başlar. Aslında burada D harfinin, yoruma açık olan, mistik bir özelliğine gönderme vardır; ayrıca İngilizce de bir çok soyut ve kallavi kavramın sözlükte D harfinde toplanıyor olmasıda ilginçtir (Nasıl bir tesadüftür araştırmak gerek !?!). Bu sebeple, D ile başlayan her hangi bir kavramı isim kabul eden herhangi biri otomatikman “endless” olabilir gibi bir hava oluşabilir. Hatta bu düşünce ile, çizgi roman boyunca, Dread (Korku), Duplicity (iki yüzlülük) ve Deceit (Aldatma) gibi, gene D harfi ile başlayan, bazı “sahte” endless’larda türemiş, ve özellikle Düşün evrenini ele geçirmek için türlü atraksyonlara girişmişlerdir.

For more info; popculturenotguns.the-endless-memebers-of-the-endless-family

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s