Flat Tower – Tepsi Kule :P

Yoann Mescam, Paul-Eric Schirr-Bonnans, Xavier Schirr-Bonnans;

….. The Flat Tower is a new high-density typology that deviates from the traditional skyscraper. It is based on a medium-height dome structure that covers a large area while preserving its beauty and previous function. The dome is perforated with cell-like skylights that provide direct sunlight to the agricultural fields and to the interior spaces. The dome’s large surface area is perfect to harvest solar energy and rainwater collection.

Community recreational facilities are located at ground level while the residential and office units are in the upper cells. An automated transportation system connects all the units, which are different shapes according to their program. It is also possible to combine clusters of cells to create larger areas for different activities.

Although this proposal could be adapted to any medium-size city around the world, it has been designed for the city of Rennes, France, in an old industrial area.

evolo/flat-tower

Neredeyse 1 yüzyıldır, gökdelenler, zeminde az yer kaplayan yüksek yapıları sayesinde, şehirlerde ki yüksek nüfusu mimari ve mühendislik açıdan çözebilmişlerdir. Bugün ise, ülkeler ve büyük şehirler arasında en yüksek gökdeleni inşaa etme yarışı halen sabit bir şekilde sürmekte. Yalnız her şehrin topolojisi ve kapasitesi yüksek gökdelenleri kaldıracak durumda değildir. Özellikle küçük şehirlerde, aşırı yüksek yapılar şehrin siluetini ve ana manzarasını bozabileceği için pek tercih edilmezler.

Ama bu projede, hem yüksek nüfusu barındırabilecek, hem zeminde az yer kaplayan, hemde şehrin siluetini bozmayacak bir mega yapı öneriliyor. Tepsi Kule (Flat Tower) olarak adlandırılabilecek bu yapı, geleneksel gökdelenlerden türemiş yeni bir yüksek yoğunluklu yapı önerisidir. Basitçe, geniş bir kubbeden oluşan bu mega yapı, üstten geniş bir alan kaplayarak, zeminin güzelliğini ve fonksiyonunu korur. Ayrıca geniş kubbesinde ki delikler ile, kapladığı tarımsal yada bahçesel alana gün ışığı sağlayabilir. Ve kubbenin yüzeyine yerleştirilecek mekanizmalar ile, güneş enerjisi ve yağmur suyundan da yararlanılabilir. Böylece görece kendine yeten bir mega yapı olur.

Bu mega yapının zemindeki kısmı, kamu, bahçe  ve eğlence alanı olarak kullanılırken, Kubbenin içindeki hücreler konut ve ofis bölümlerine ayrılabilir. Yapı içinde uygun bir ulaşım ağı kurularak, dolaşım kolaylaştırılabilir. Bu proje aslında Fransa’nın Rennes şehrindeki eski endüstri alanının değerlendirilmesi için geliştirildi, ama elbette her hangi bir şehre kolaylıkla adapte edilebilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s