浣花洗劍 – The Spirit of the Sword (1982)

Very very long time before from Li Xunhuan, Chu Liuxiang, Shen Lang ve Jiang Xiao Yu‘s ages, who can be familier to ones follow this blog, some other colurful adventures also took places in world of martial art. At that antic time, other than the famous and secluded Huan Hua Palace, the Five Elements Clans (Gold, Tree “Air”, Water, Fire, Earth) ruled the martial arts world. The chiefs of these clans are;

  • Gold River Queen (Go Lai-Ga), an ambitious lady with deft martial arts skills and her weapons are two gold silk ribbons.
  • Master Yunmeng (Wong Yung), who is chief of the Green Wood (Air) Clan, and also very talented and wise scholar.
  • The Purple Robe Duke (Yueh Hua), chief of the White Water Clan and known for his exceptional skills and kindness. Dressed in white and armed with a gold spear.
  • The Fire Demon God (Lo Lieh) of the Spirited Fire Clan. He’s a man of cruelty and practises black magic. A bad element who always causes trouble.
  • The Black Earth Old Man (Yeung Chi-Hing), who is always a wanderer and drunk. He’s is hardly a leader material. But his clan are the predecessor of the Beggars Clan.

Among these 5 clans, a duel is held inside the magic cave at Tai Lake once every 5 years for the leadership title. Swordsmen from around all the places gather for this important event. Even all 4 clan fight with Purple Robe, the Duke is always the winner of the title. But in the last two months before the duel of last leadership title, white water clan is conspired by some ambitions evil ones. A super talented samurai in white (Yuen Wah) kills Duke’s father, and then force the Duke to duel with him. But while fighting, the duke is tricked and poisoned very deadly. Now, The Purple Robe duke, who has approximately 2 months life time, needs a very powerful antidote to cure up and attend this leadership title duel. So, before he shuts himself in his underwater shelter for safety, he sends his naive but determined little brother Bai Baoyu (Lau Wing) to a very mysterious adventure, with his servent (Sun Chien), to find this antidote. During their journay, Bai Baoyu is charmed by a very strange girl called little Princess (Cecilia Wong Hang-Sau), whose side is unclear. Also there are many dangers and difficulties in their way. But eventually, Baoyu can not only get the desired antidote from Chief of Huan Hua palace, but also he learns very powerful sword and fighting techniques by him. And at the end, our hero challenge this over talented white samurai using his new sword technique. Very colorful and funny wuxia adaptation by Chor Yuen.

Bu blog’u takip edenlere tanıdık gelecek olan, Li Xunhuan, Chu Liuxiang, Shen Lang ve Jiang Xiao Yu‘ın yaşadığı devirlerden çok çok önce bir çağda, Dövüş sanatları dünyasında bambaşka renkli maceralar akmaktaydı. O zamanlar, herkesten uzakta münzevi bir yaşam tarzı seçen Huan Hua Sarayından gayri, 5 Element (Altın, Ateş, Hava, Su, Toprak) Klanı bu çok eski antik çağın baskın ve yönetici cemiyetleriydi. Bu klanların liderleri;

  • 2 altın ipek kumaşı silah olarak kullanan, dövüşte yetenekli ama oldukça hırslı bir kadın olan Altın nehir klanının kraliçesi; Altın nehir Kraliçesi (Go Lai-Ga)
  • Yenetekli ve oldukça mütavazi bir bilgin olan, erdemli Yeşil ağaç-hava klanının yöneticisi Yunmeng Efendi (Wong Yung)
  • Olağanüstü yetenekleri ve kibarlığı ile nam salmış, Beyaz su klanının, Beyaz giysili ve altın mızraklı Lideri, Mor Pelerinli Dük (Yueh Hua)
  • Hep bela çıkarıp, Acımasız ve hırslı biri olan Ateş ruhu klanının Ateş şeytanı ve karabüyücü (Lo Lieh)
  • Gelecekte dilenci klanının ataları olacak olan Toprak Klanının, Liderlik vasıflarından yoksun, hem avare ve ayyaş Kara Toprak İhtiyarı (Yeung Chi-Hing)

Tüm bu 5 klanın arasında Tai gölünün Büyülü mağarasında, her 5 senede bir liderlik düellosu gerçekleşirdi. Bu önemli olay için her diyardan usta silahşörler gelir, bu dövüş şölenini seyrederdi. 4 elementin liderleri, en güçlüsü olan Su Klanı liderine karşı birleşse bile onu yenemez, ve Mor pelerinli dük liderlik ünvanını her zaman elde ederdi. Ama son Liderlik Düellosuna 2 ay kala, bir takım kötü kişiler Su klanına bir komplo kurar. Hırslı klanlarca tutulmuş, dövüşte müthiş yetenekli Beyazlar içindeki bir samuray (Yuen Wah), Su klanını yok etmek için, önce Mor pelerinli dükün babasını öldürür sonra onu düello yapmaya zorlar. Dövüşürlerken samurayın oyununa gelen Dük, çok ölümcül bir zehirle zehirlenir. Yaklaşık 2 aylık ömrü kalan dük, Sağlığına kavuşup, 2 ay sonraki liderlik düellosuna yetişebilmesi için çok güçlü bir panzehire ihtiyacı vardır. Böylelikle, su altında ki sığınağına kapanmadan önce, naif ama azimli kardeşi Bai Baoyu‘yu (Lau Wing) uşağı (Sun Chien) ile birlikte, bu antidotu bulması için, çok gizemli bir maceraya yollar. Yolculukları sırasında Baoyu, küçük prenses lakaplı ama hangi tarafta olduğu belli olmayan güzel bir kızla (Cecilia Wong Hang-Sau) tanışır, ve ona biraz tutulur. Ama ayrıca yol boyunca bir çok tehlike ve engel onları beklemektedir. Neyseki, en sonunda gerekli olan panzehiri Huan Hua Sarayının Liderinden alan kahramanımız, bundan başka çok güçlü kılıç ve dövüş tekniklerini de öğrenecek ve sonunda bu beyazlı samurayın hakkında gelip abisini kurtaracaktır ! … Chor Yuen‘den gene çok renkli ve eğlenceli bir wuxia !

* Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için vk.com/yuanshangli

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s