Potentially Habitable Alien Planets – Keşfedilen Dünya Benzeri Gezegenler

Gökyüzünde binlerce gezegensi cisim uzmanlarca keşfedilmeyi beklerken, Astronomların şu ana kadar yapmış oldukları gözlemlerle kesin olarak Güneş sistemi dışında 700’ü aşkın gezegen tespit edilmiştir. Ne yazık ki, bu yabancı gezegenlerin çoğunluğu, ya çok sıcak ya da çok soğuk olarak, bizim alışık olduğumuz hayat şartlarını destekleyecek iklimlerde değiller. Ama çok az da olsa, oldukça misafirperver olan gezegenlerde keşfedilmiş durumda.

Belki bilebileceğiniz gibi, bir gezenin türümüz açısından misafirperver olabilmesi için belli sıcaklık aralığında (~10C°-~30C°), ve sıvı su, belli oranda oksijen gibi belli maddelere sahip olması gerekir. Eğer gezegende uygun oranda sera etkisi varsa alışık olduğumuz yaşam koşullarına daha elverişli olabilir demektir. Ama çok fazla sera etkisi gezegeni Venüs gibi cehenneme çevireceğinden, dikkatli olunmalıdır …. İşte aşağıda, yaşam şartları bizim türümüz için uygun olabilen, 5 favori gezegen; . . .

Gliese 581gBu kayalık gezegenin varlığı, 2010’da kesin olarak tespit edilene kadar şüpheliydi. Gliese 581g, bizden yaklaşık 20 ışık-yılı uzakta ve Dünya’nın 3 katı kütlesindedir. Kendi yıldızı etrafında 30 günlük dolanım yapan bu gezegennin yörüngesi Yaşanabilir bölge adı verilen bir konumda yer alır; Bunun anlamı gezegen kendi yıldızından ideal uzaktadır ve içerisinde sıvı halde su barındırabilecek koşulları vardır.  Eğer gezegenin atmosfer koşulları sıvı suyu barındıracak durumdaysa, o zaman alışık olduğumuz hayatı da destekleyecek durumdadır. Hatta belki de kendi canlılarını bile türemiştir.

Gliese 667 Cc; Bu gezegen de Gliese 581g’i keşfeden aynı takım tarafından 2012’de tespit edildi. 22 ışık yılı uzakta olan bu gezegen, Akrep takım yıldızı içinde ye alır ve Gliese 667C adı verilen bir kırmızı cüce etrafında 28 günlük dolanım yapar. Bu yabancı gezegene süper-dünya lakabı takılmıştır, çünkü kütlesi Dünya’dan yaklaşık 4.5 kat daha fazladır…. Bu arada; Gliese 667; Gliese667A, Gliese667B ve Gliese667C yıldızlarına sahip, 3 yıldızlı bir sisteminin kod adıdır. Aralarında en küçük yıldız olan Gliese667C’ün Gliese667Cb ve Gliese667Cc olmak üzere 2 gezegeni vardır, ama şimdilik sadece Gliese667Cc potansiyel yaşanabilir gezegen olarak teyit edilmiştir.

Kepler-22b; Gezegen, Nasa’nın Gezegen avcısı Kepler Uzay teleskopu tarafından 2011’de keşfedildi. Çapı Dünyamızdan 2.4 kat fazla olan bu gezegen başka bir süper-Dünya olarak adlandırılır. 600 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegen, Güneşe çok benzer bir yıldız etrafında 289,9 günlük dolanım yapar. Kepler-22b’nin yıldızına uzaklığı Dünya’nın Güneş’e uzaklığından %15 daha az olmasına karşılık, Kepler-22b’nin yıldızının yaydığı ışık yayımı Güneş’in yaydığı ışık yayımından %25 oranında daha azdır. Uzmanlara göre gezegenin ortalama yüzey sıcaklığını, yörünge dolanımı ve sahip olduğu sera etkisine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mesela gezegen dairesel değilde yüksek eliptik bir şekilde yıldızı etrafında dolanıyorsa, yüzey sıcaklığı aşırı derecelerde değişkenlik gösterecektir. Ayrıca eğer gezegenin atmosferi yoksa, ortalama yüzey sıcaklığı -11 C°; atmosferi ve Dünya’daki gibi bir sera etkisi varsa, 22 C°; Venüs’teki gibi bir sera etkisi var ise 460C° olacaktır.

HD 85512b; 2011’de keşfedilen ve Dünyamız’ dan 3.6 kat daha ağır olan bu gezegen, başka bir Süper-Dünya olarak adlandırılmaktadır. Velo takım yıldızı yönünde olan bu yabancı gezegen, yaklaşık 35 ışık yılı uzaklıkta olup, yıldızı etrafında 54 günlük bir dolanım yapar. Gezegenin ortalama yüzey sıcaklığının yaklaşık 24 C° olduğu tahmin edilmektedir. Eğer gezegende yeterli sera etkisi yaratabilecek bulutlar oluşabilirse, bu sıvı suyu ve böylecede alışık olduğumuz hayat için koşulları elverişli kılabilir.

Gliese 581d; Bu gezegen ilk 2007’de keşfedildiğinde, kardeşi Gliese 581g’ye göre yörüngesi çok dışta kaldığından, uzmanlar onun yaşanabilir bir gezegen olması için gereğinden fazla soğuk olabileceğini düşünmüştü. Fakat o zamandan beri yapılan atmosferik-model çalışmaları gösterdi ki, gezegenin sahip olabileceği sera etkisi, tıpkı Gliese 581 deki gibi alışık olabileceğimiz bir yaşamı destekleyebilir. Dünya’dan 7 kat daha ağır olan bu Süper-Dünya tipi gezegeni, 22 ışık yılı uzakta ve yıldızı etrafında dolanım süresi yaklaşık 67 gündür.

Görüldüğü üzere en yakın yaşanabilir yabancı gezegen bile 2o ışık yılı uzaklıkta. Eğer ışık hızını geçebilecek (Biliyorum, şu an ki bilgimizle ışık hızını geçmek imkansız, ama belki gelecekte bilim daha fazla yol kat edebilir) teknolojide uzay gemileri üretebilirsek, bu yıldızlara insan ömrü ölçeğinde ulaşabilmek mümkün olup, derin uzayda yepyeni keşiflere yelken açabiliriz. Ama şimdilik uzaktan gözlem yapmakla yetinmek durumundayız. …^_^

Ayrıca en aşağıdaki resimde, bu gezegenlerdeki gün batımını dünyadakiyle karşılaştıran bir çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Sourcespace.com/16728-top-5-habitable-alien-planets-countdown

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s