Barbed-wire Skyscraper – DikenliTel Gökdeleni

Hyunbeom Cho, JinKyu Pak, HongSup Kim, Jiwon Kim;

The Korean de-militarized zone (DMZ) is a 2 kilometer area between North and South Korea established in 1950 as a buffer zone between the two nations to prevent further hostilities. After more than 60 years this area has become the habitat of hundreds of endangered species – a pristine habitat untouched by human beings.

The Barbe-wire Skyscraper is based on the idea of a unified Korea in the near future and the importance of preserving the untouched natural habitat of the DMZ. The idea is to create a series of skyscrapers with the existing 250 kilometers of barbed-wire as a landmark of the unified country. The structures are designed as museum and ecological reserve, where visitors will enjoy different sports facilities and outdoor recreational areas.

evolo.barbed-wire-skyscraper

Ülkeler arası geçisi önlemek için 2 ulus arasında bir tampon bölge olarak 1950’de kurulan Kore’nin Askerden Arındırılmış Bölgesi (KAB), Kuzey ve Güney Kore’nin arasında kalan 2 km²’lik bir alanı kapsar. 60 yıldan fazla insansız bir biçimde ve saf olarak muhafaza edilen bu bölge türü tükenme tehlikesinde olan bir çok türe ev sahipliği yapmaktadır.

Bu projede ise, Kore’nin yakın zamanda birleşme olasılığı baz alınarak, KAB’daki saf ve doğal hayatı koruyacak bir yapı önerisi sunuluyor. Fikrin temelinde, birleşik ülkenin bir simgesi olarak 250 km’lik dikenli telle çevrili gökdelen serisi inşaa etmek var. Yapılarda, ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek müze ve ekolojik rezervler’den başka spor tesisleri ve  açık hava eğlence alanları da bulunacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s