Sports Tower – Spor Kulesi

Sergiy Prokof`yev, Olga Prokof`yeva;

One of the most iconic building typologies of all civilizations has been the sports arena; being a gladiator’s coliseum in ancient Rome, Olympic tracks in Greece, or soccer stadiums in the modern world , competitions and tournaments have been an integral part of the development of our cultures. Nowadays, with a variety of sports and the need of several specific facilities, urban planners have usually scattered them in different areas of the cities according to available land, communication routes, and existing infrastructure.

This project proposes a vertical complex that would accommodate a variety of sports facilities in one site. The main intention is to create a cluster of functions that would alleviate multiple areas of a city and make the most efficient use of a specific site. Users and fans will be allowed to freely move between stadiums and matches. A public complex that will be in use the majority of the day and that would be able to host international events, including the Soccer World Cup, Olympics, and Tennis tournaments. Its diversity in sports and visiting people would allow for new interactions between people of different nationalities and social backgrounds…..

evolo.us/sports-tower

Spor arenaları bir çok medeniyetin en ikonik yapılarından olagelmiştir, mesela; Roma’nın Gladyatör kolezyumu , Antik Yunanın olimpiyatları, ve hatta modern dünyanın fotboll stadyumları… vb. Yani yarışmalar ve turnuvalar genel kültürümüzün gelişmesinde ayrılmaz bir parça olmuşlardır. Özellikle günümüzde spor branşlarının aşırı çeşitliliği, bu branşlarda özelleşmiş tesislerin varlığını zorunlu kılmakta. Şehir planlamacıları genellikle bu spor tesislerini, şehrin olanakları, vatandaşın ulaşım kolaylığı ve altyapıya göre farklı alanlara dağıtırlar

Bu proje ise bir çok spor branşı ve aktivitesini tek bir yapıda toplayacak dev bir kompleks sunuyor. Projenin asıl amacı tesisleri tek bir yerde toplayarak şehrin genel yükünü hafifletmek, ve alanları en yapıcı şekilde kullanılması. Kullanıcılar ve spor hayranları yapı içindeki alanlarda, stadyumlarda ve maçlar arasında rahatlıkla dolaşabilecek, kısacası umumi dev bir spor kompleksi olacak. Ayrıca Yapı, fotbol, tenis gibi ulusal ve uluslar arası bir çok spor karşılaşmalarına da ev sahipliği yapabilecek kapasitede olacak. Böylece farklı kültür ve bölgeden sosyal etkileşimler de sağlanabilecek.

Bu proje aslında Ukrayna’nın Dnieper Nehri yanındaki bölge için tasarlandı ama elbette dünyanın her hangi bir yerine kolayca adapte edilebilir. Önemli olan, yapının içeriğinde barındırdığı bir çok yapısal modülle, bir çok branş çeşitliliğine olanak verebilmesi. Mesela büyük modüller fotbol stadyumları gibi geniş karşılaşmalarda kullanılabileceği gibi, orta boy modüller tenis kortu, basaketbol ve voleybol gibi turnuvalara ev sahipliği yapabilir. Ayrıca yapıda bulunun yüksek kule (yani gökdelen), otel, restoran, gözlem katı …. vb kullanılabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s