Spray Paint Art – Sprey Boya Sanatı

island of Calypso

Spray Paint Art – Sprey Boya Sanatı son zamanlarda gelişen ve oldukça yaygınlaşan bir boya sanatıdır. Bildiğimiz graffiti sanatı gibi bina duvarlarında icra edilmez, daha geleneksel olan kağıtlar üzerine uygulanır. Genellikle sokak ressamlarının şehir meydanlarında bağdaş kurup icra ettikleri bu boyama sanatında, geleneksel boyama fırçaları kullanılmadan sadece sprey boya ve bilumum olağan dışı gereçle (gazete, dergi kağıdı, tencere kapağı … gibi), sürreal  (gerçek üstü) manzaralar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, piramitler ve şehir siluetleri çok kolayca yaratılabilir.

İlk olarak 1980’lerin başında, Meksika’da mütevazi bir şekilde başlayan bu sanat, daha sonra tüm dünyaya hızla yayıldı ve sokak sanatçıları tarafından bir çok metropol de gösteri şeklinde icra edilmeye başlandı. İlk olarak Ruben Sadot Fernandez, kendi resim atölyesinin önünde deneysel olarak bu tekniği halka açık uygulamaya başladı. Daha sonra aldığı yoğun ilgiden dolayı, tezgahını 1982’de La Zona Rosa ‘nın sokaklarına taşıyıp daha büyük kalabalıklar çekmeye başladı. O dönemlerde Sadot, etrafı onlarca çeşit renkteki sprey boyayla çevrilmiş vaziyette lotus posizyonunda oturup, beyaz kağıt üzerine insan suretleri, yüzler ve doğa manzaraları yaratıyordu; üstelik bunları yaratırken tek bir fırça darbesi bile vurmuyordu. Ayrıca bu sanatını kalabalık önünde sergilerken, arka planda çaldığı çeşitli türlerde müziklerle gösteri tandansını da  unutmuyordu. Sadot aslında bir çok geleneksel sanat dalında uğraş vermiş olan bir sanatçı, ama ortaya koyduğu bu teknik onu gerçek bir üne kavuşturdu, ve ondan sonra dünya genelinde bir çok sanatçı onun tarzını benimsedi.

Resimlerin bitmiş haline baktığımızda sanki bunları yaratmak için çok büyük zaman ve emek harcandığı hissi alınabilir. Ama aslında bir resmin baştan sona yapılması 3 ila 10 dakika arası sürüyor, ve içerdiği gezegen, piramit yada şehir siluetleri gibi objeler oldukça pratik ve kolay şekilde oluşturuluyor. Mesela gezegen yapılırken basitçe bir tencere kapağına benzer bir şey kullanılıyor. Önce gezegenin ana renkleri sprey boya ile kağıt yüzeyine sıkılıyor, daha sonra sıkılan boya üstüne bir dergi sayfası yapıştırıp çıkartılarak bir “doku” elde ediliyor. Arzuya göre bir kenara siyah sprey sıkarak gölge efekti yaratılabilir (Gezegenler böylece hilal şeklinde görülür). Sonra o “doku” üzerine tencere kapağı gibi yuvarlak bir kapak kapatılıyor, ve gezegenin arka planı için gerekli renkler spreyle sıkılıyor. Daha sonra kapağı kaldırdığımızda Gezegenimiz cillop gibi ortaya çıkıyor. Aynı mantıkla piramitler dikdörtgen (yada kare) kağıt kullanılarak yapılıyor. Şehir siluetleri içinse basitçe spatula kullanılıyor. Dağlar içinse sprey boya sıkılmış yüzeye buruşturulmuş dergi kağıdı uygulanıyor. Kuyruklu yıldızlar ve diğer ışık efektleri ise kağıt yada kartonların açılı şekilde tutulup beyaz sprey boyanın istenilen şekilde boya püskürtülmesiyle oluşturuluyor. Resimlerin nasıl yaratıldığını görsel olarak izlemek isterseniz, Youtube’de “Spray Paint Art” diye aratmanız yeterli. Aşağıda ki linklerde, belli başlı bir kaç örneğine bakabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s