Skyscape – Gök Temizlikçileri

Wei Wei, Luping Yuan;

Skyscape is a possible solution to the most polluted cities around the world. It is a system of thousands of air cleaning cells that float above the urban areas as an orchestrated particle filter. Every ten days the cells regroup for maintenance in a landing base outside the cities creating beautiful skyscrapers.

Its surface is made of high efficient filters that collect pollutants and constantly produce fresh-clean air. The cells are radio controlled with different patterns of organization depending on the environment.

evolo.us/skyscape

Bildiğimiz gibi büyük metropolerde ki hava kirliliği büyük bir sorun, ve şehir planlamacılarından mimarlara kadar bir çok kesim bu sorunun çözümü için çeşitli öneriler üretiyor. Genellikle en popüler çözümler şehirlerde ki yeşil alanı arttırmak, yada toplu taşıma araçlarına özendirerek egsoz salınımını indirgemek gibi şeyler olmuştur. Ama çok daha marjinal ve aktif bir çözüm önerisi de geliştirilmiş durumda; Gök Temizlikçileri…

Şehrin tepesinde süzülüp havasını süzen binlerce hava temizleme hücresinden oluşan bir sistem bu Gök Temizlikçileri. Her 10 günde bir bu hücreler, şehir dışındaki bakım alanında toplanıp, temizleniyorlar.  Ve temizlenirlerken de soyut heykel vari gökdelenler oluşturup bir nevi atraksyon yaratıyorlar.

Düzgün 4 yüzlü (Tetrahedron) şeklinde olan bu hücrelerin yüzeyi, havadaki kiri toplamak için geliştirilmiş “yüksek verimli filtrelerle” kaplı olacak. Hücrelerin havadaki süzülüşleri yada uçuşlarının kontrolü, model uçaklarda kullanılan radyo konrolü sayesinde, uzaktan kumanda olarak yapılabilecek. Böylece hücreler havada düzensiz olarak değil, hava kirliliğinin yoğunluğu ve durumuna göre belli bir organizasyonda uçabilecekler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s