Japanese Dragons – Japon Ejderleri

As you may know, dragons are  fictitious mythical beings, which have special place and meaning in far-east cultures, as similar as in other cultures. It is believed that the image of the dragon bring luck, prosperity, wealth and health …etc to homes, while expelling the evil spirits. Dragons are also particularly characterized as a strong and invincible warriors that many far-eastern communities has chosen this legendary being as a symbol.

A drawing studio in Japan-Nikko produces very beatiful and spectacular handmade dragons pictures; see their web, kousyuuya. Although the website is only in Japanese, you may understand the things visually by clicking around (Also web links are named all english). For your convenience, I give the direct link of the types of picture gallery; kousyuuya.purchase. You may order the stuff, but I am not sure whether they would send abroad ? For 35 × 70cm size pictures and according to the actual current (!!!), the average prices are as follows,  :

The following videos show detailly how these beautiful dragons are maden. All needed are clean paper, various color dyes (I guess some special black and colurful inks and acrylic), and 2 sizes brush (thin one is for head and thick one is for body). Also you may use gold and silver glitter for decoration. As it is seen in videos, relativly complicated part, the head of dragon, is drawn fistly. After that, the whole body of the Dragon is painted using one specially rhythmic stroke of pure skill. It seems too easy while watching these videos, but we can’t be sure without trying, of course. One day, if you go to Japan-Nikko and can find this Dragon-picture studio, you may see the making of hand-made dragons by your own-eyes. Even you may try to make these dragons with the guide of master, ;).

Bildiğiniz gibi ejderler, bir çok kültürde olduğu gibi uzak doğu kültüründe de özel bir yere ve anlama sahip olan, hayal ürünü efsanevi varlıklardır. Ejder imgesine sahip evlerde şans, bereket, servet ve sağlık gibi olumlu şeylerin çoğaldığı, ve kötü ruhları kovulduğuna inanılır. Özellikle ejder güçlü ve yenilmez bir savaşçı olarak karakterize edildiği içinde, bir çok uzak doğu topluluğu bu varlığı kendisine sembol olarak seçmiştir.

Japonya Nikko‘daki bir ressim atölyesinde çok güzel elyapımı ejderler üretilmekte, web sitesine buradan ulaşabilirsiniz; kousyuuya. Her ne kadar site sadece japonca da olsa, bir kaç yere tıklayarak neyin ne olduğu görsel olarak da anlaşılabiliyor. Size kolaylık olsun diye resim çeşitlerini gösteren galerisinin linkini veriyorum; kousyuuya.purchase. Bu linkten siparişte verilebilir ama açıkçası yurt dışına yollarlar mı bilmem ? Fiyatları ise şu anki döviz kuruna göre ortalama şöyle, 35 × 70cm için;

Videolarda bu güzelim ejderlerin nasıl yapıldığını ayrıntısı ile gösteriliyor. Aslında tek gereken temiz bir kağıt, uygun incelikte bir boya (sanırım özel bir siyah ve renkli mürekkep kullanıyorlar) ve 2 boy (biri ince diğeri çok kalın) fırça. Ayrıca keyfinize göre süslemek için yaldız falanda kullanabilirsiniz. Videolarda da görüldüğü gibi öncelikle ejderin görece daha karmaşık olan başı çiziliyor. Daha sonra bol boya yüklenmiş olan koca fırça ile ritmik hareketler yapılarak ejderin gövdesi ve kuyruğu oluşu veriyor. Seyrederken sanki çok kolaymış gibi gözüküyor ama elbette denemeden asla bilemeyiz ;). Öğrendiğime göre, eğer yolunuz bir gün Japonya’daki Nikko’ya düşerse bu ejder resim atölyesini bulup, el yapımı ejderlerin yapılışını kendi gözlerinizle de şahit olabilir ve hatta atölyelerde ki resim ustası rehberliğinde küçük bir deneme bile yapabilirmişsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s