Tower City Towers – Kuleden Şehir

Deric Fourie, Dan Bernos, Michael Menuet, Pablo del Amo;

Tower | city | towers is a city-towers project designed to give back to a land its natural dimension taking into account the constraints of the current city. Although it is conceivable on different kinds of lands, Tower | city | towers is here experienced in the city of Marseilles, second largest city of France located in the south-east. Port city of 240 km2, Marseilles and its suburbs constitute a metropolis of 1,600,000 inhabitants and has a current density of 3,500/ km2. The city has spread little by little by conquering the surrounding natural lands, the housing has scattered, becoming denser and denser, thus creating a disorganized, ultra-urban and totally artificial urban sprawl….

Tower | city | towers suggests to deconstruct the existing city and build it on the sea in order to liberate the lands. It is not about putting forward a natural element instead of another but it is about inventing a system in harmony with nature as a whole. In Marseille, the sea is everywhere, offering a large range of possibilities, a new space to explore. This conquest takes into account the respect of the marine element as the construction is above – not in – the sea. Indeed, Tower | city | towers presents a set of raised modules constituting a city organized not in two but in three dimensions. The classical framework of a city is kept – streets, roads, inhabited buildings, green spaces, schools, transportation infrastructure – but fields and woods, as well as a direct connexion with the sea, are also offered to each inhabitant…..

evolo.us/tower-city-in-marseilles

Kuleden Şehir projesi, şehirleri bilindik sıradan düz taban hallerinden çok boyutluluğa taşımak için tasarlanmış bir şehir projesidir. Proje aslında Fransa’nın ikinci büyük şehri olan Marsilya için düzenlenmiş olsada, bir çok şehre ve yüzeye adapte edilebilir. Marsilya Fransa’nın Güney-doğusunda bulunan, 240 km2‘lik alanında ki varoşlarında 1,600,000 şehir sakini barındıran , yani km2 başına  3,500 kişi olan, gayet kalabalık bir metropoldür. Şehir bu haliyle gittikçe genişlemekte, ve çevresindeki doğal alanları yutarak, daha kalabalık, düzensiz ve süper yapay kentsel bir yayılım göstermektedir.

Bu Kuleden Şehir projesinde ise şehrin fonksiyon, istek ve ihtiyaçları, özellikle yüksek nüfus ve diğer ihtiyaçlarla (iş, yerleşim, ulaşım, parklar… vb) birlikte yeniden gözden geçirilerek şehrin doğayı sindiren bu çarpık ve habis yayılmasının önlenmesi amaçlıyor.

Aslında fikrin kökeni çok eskilere dayanıyor. Eskiden tarımcılıkta çok kullanılan araziler nadasa bırakılıp dillendiriliyordu, ve böylece dinlenmiş toprak ekildiğinde daha iyi verim alınabiliyordu. Aynı şekilde, şehir tarafından ele geçirilmiş arazileri, şehirden arındırıp, tekrar doğadaki yerine koyabilirsek, hem arazinin potansiyelini arttırmış olur, hemde çarpık yapılaşmanın önüne geçebiliriz.

Kısacası, Kuleden şehir projesinde, şehrin karadan değil, denizler üzerinden büyümesi öneriliyor. Artık burda ki olay, doğal elementlerin yerine bir başkasını koymak değil, onun yerine doğayla uyum içinde olacak bir sistem icat etmek. Marsiya’da deniz heryerde, ve bu da yeni yerler keşfetmek için çok geniş olanaklar sunmakta. Ayrıca denize doğru olacak olan bu büyüme, denizin doğal elementlerine zarar vermeden, yani denizin tam üstünden olacak bir yapılaşma şeklinde olacak. Yani, Kuleden şehir projesinde, şehir bilindik düzlem içinde değil, 3 boyutu birden kapsayacak modüller şeklinde yükselecek. Bir yandan şehrin klasik yapısı -caddeler, sokaklar, yeşil alanlar, okullar, ulaşım …vb – tutularak, diğer yandan doğal alanlar korunabilecek, ve şehir sakinlerinin bu doğal alanlara ulaşımıda kolaylıkla mümkün olabilecek.

Aslında bu proje şehircilikte kompak ve esiksiksiz bir faydacı ve hevesli sistem sunarak, yoğunlaşmada yeni bir boyut öneriyor. Şehir, alışık olduğumuz şehirden çok başka, 3 boyut içinde modüllerden organize edilmiş tek bir plandan meydana gelecek. Bildiğimiz şehirler yatay şekilde konumlanıp, dikey olarak (Gökdelenler) uzamaktadır. Ve oradaki hayat, şehir fonksiyonları (yaşam, işi ulaşım, eğlence, tüketim ..vb) arasında sadece dikey ve yatay yönlere izin vermektedir.

Doğaya kendi yaşam hakkını geri vermek, ve mutlak bir çevre dostu hareketin parçası olabilmek için, Kuleden şehir projesi, tamamen eski şehrin yıkıntılarından geri dönüşümlü malzemelerden inşaa edilecek. Kısacası projenin, fazla nüfus artışı ve olası doğal yıpranmalara karşı önerdiği çözüm oldukça hayati ve yadsınamaz olduğu düşünülebilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s