Bir Dünya Kaşifi Nasıl Olunur

Keri Smith‘den kişisel gelişim ve hayatı keşfetmeyle ilgili renkli bir kitap. Sunduğu pratik öneriler ile gündelik besneleri yaratıcı bir şekilde kullanarak hayatla nasıl başa çıkılacağı harika ve renkli bir şekilde anlatılıyor. Sesleri haritalandırmadan, dil öğrenme ağacına, ve oradan da sanat gözlemciliğine kadar bu oyuncaklı ve şiirsel projeler sadece yaratıcılığınız güçlendirmeyecek, ayrıca Budism felsefesinde ki “varıktan yaşama” öğretisinin çok güzel bir pratiği de olacak, ve hayatı daha doyurucu ve eğlenceli yaşama egzersizi yaptıracak. Kitap şimdilik bildiğim kadarı ile sadece ingilizce ve amazon’dan spariş verilebilir. Yine’de hayatı keşfetmeyle ilgili küçük listesini Türkçe olarak sizinle paylaşmak isterim.

İşte 13 madde ile özetlenmiş, hayatı keşfetme listesi;

Hayatı Keşfetme Listesi

 1. Daima bakın ve görün.  (ayaklarınızın altındaki zeminin farkına varın)
 2. İnsan, hayvan yada böcek fark etmez, yaşayan her varlığı dikkate alın.
 3. Herşey ilgi çekicidir. İyi bakın ! Görün !
 4. Seyrinizi sıklıkla değiştirin !
 5. Uzun ve kısa zaman ve periodları gözlemleyin !
 6. Çevrenizde dönen hikayeleri fark edin !
 7. Model ve kalıpların farkına var, ve mümkünse aralarındaki bağlantıları kurmaya çalış.
 8. Buluntularını her zaman ve değişik metotlarla kayıt et.
 9. Belirsizlikleri birleştir !
 10. Anın farkına var onu gözlemle !
 11. Kendile yapabileceğin, kişisel bir diyalog yarat.
 12. Şeylerin izini kökenlerine kadar takip et !
 13. Soruşturmanda tüm duyularını kullan !

İşte bu kadar ! Kolay gibi değil mi ? İşin özü aslında, çevrenizde olan bitenlere dikkatli olmak ve düzenli notlar almak. Tam bir eski-moda bilim adamı tarzında !

Smith sanatın, müze ve koleksiyonlar gibi “Enstitülerin” kapalı kapıları ardından çıkartıp bireylere verilmesiyle ilgileniyor. One göre, illa geçerli bir sanat eseri olması için, şeyleri resmi dairelere sıkıştırmak zorunda olmamalıyız. Bir müze yaptığımız şeydir; içinde ne olacağına, nasıl sunulacağına ve neyle, niye ilgili olacağına biz karar veririz. Bu okuyucuya kendi seyyar şovlarını yaratmak için fırsat sunacaktır. Bu illa umumi bir şov olmak zorunda da değildir, sadece kendi ilgi alanınızla olabilecek herhangi bir özel kişisel koleksiyon da olabilir. Kısacası tamamen sizin kişisel müzeniz olacak. Bu Kitap, müzeniz için gerekli şeylerin (nesneler, düşünceler, fikirler, hikayeler, doğadan şeyler … vb) ne olabileceği, ve nasıl toplanacağı hakkında fikirler üzerinden yola çıkıyor. Daha sonra toplanan şeylerin ne şekilde sunulacağı ve gösterim seçenekleri öneriliyor !

I am interested in the idea of taking art (or museum shows/collections) out of the realm of ‘institution’ and into the hands of the individual, one does not need a formal space to put things in, in order for it to be valid. A museum is what YOU make it. You decide what goes in it, what is interesting, why it is interesting, how it could be displayed. It gives the reader permission to create their own portable (or not portable) show. It doesn’t have to be a public show either, it could just be your own private collections of whatever YOU find interesting. Think of it as a kind of “Sim Museum”, except in the real world. The book begins with ideas about what and how to collect things you find in the world (found objects, thoughts, ideas, stories, things from nature, etc.), a section on various ways of displaying the things you collect, and how to set up a showing.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s