Watercolors by Robin Purcell – Suluboya Coşkusu !

Robin Purcell;

California has always been a mythic land of sunshine that stirred my imagination. A fortunate set of influences helped me arrive at my own style of interpreting the California Landscape. I was probably permanently warped by doing paint by numbers as a child. I fell hard for the work of the early California Impressionists, particularly Granville Redmond and William Wendt. Their work helped me to see the landscape as shapes. It is much easier for me to control hard edges with watercolor while painting outdoors. These factors led me to develop a style that simplifies what I see and organizes it into shimmering patches of color. I am a Plein Air Painter who goes outside to see colors and shapes from life so that I can change them in ways feel true to me and express my personal artistic vision.

Very beatiful and elegant watercolor paintings by Robin Purcell. You may look much more ones in belows links. Have fun !

Note; You may personally contact with Robin Purcell for order. Prices $375 to $3750.

  

Robin Purcell‘den harika ve çok zarif sul boya resimler…. Aşağıdaki linklere bakarak  daha fazlasını görebilirsiniz !

Sanatçı için Kalifornia, ilhamını coşturan güneş ışığının efsanevi diyarı olmuştur daima. Doğasının bu şanslı özellikleri, Kalifornia manzarasını kendi tarzından resmetmesine oldukça yardımcı olmuş, ve neredeyse çocukluğundan beri bu renk cümbüşü resimlerini yapmaktaymış. Erken dönem Kaliforniyalı İzlenimcilerden (Empresyonist), özellikle Granville Redmond ve William Wendt’dan çok etkilenen sanatçı, onların sayesinde manzarayı şekiller gibi görmeye başlamış. Böylece boyama yaparken, sert yüzeyleri sulu boya tekniği ile daha kolay kontrol edebilmiş. Sonunda tarzı gittikçe gelişmiş ve gördüklerini daha parlayan renkli yamalar şeklinde daha basite indirgeyebilmiş. Sonuç ise harikulade olmuş. Kısacası sanatçı kendisini doğadaki renkleri ve şekilleri resmetmeye meraklı bir Açık hava ressamı olarak tanımlıyor. Bu şekilde gördüklerini kendisine hissettirdikleri doğrultusunda değiştirip, kendi kişisel sanatsal vizyonuna göre yansıtıyor. Bu güzelim resimleri $375 – $3750 yani yaklaşık 680-6800 TL arası değişmekte. Yukardaki ismine tıklayarak blog’una ulaşıp spariş için kontak kurabilirsiniz.

Advertisements

One thought on “Watercolors by Robin Purcell – Suluboya Coşkusu !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s