Skyscraper in Paris – Paris’te Gökdelen

Gregoire Zündel, Irina Cristea, Nicolas Souchko, Mario Russo;

During the last couple of decades, Paris, like any other major city has exponentially grown. Nowadays it requires 70,000 new homes per year; a situation that has created a lot of controversy as urban planners propose skyscrapers and Parisians drastically refuse to change their beloved city. Paris is a city of low buildings that recognizes street life and human scale as one of its most important aspects. The few skyscrapers located in La Defénse have been criticized and almost no one believes that skyscrapers could be the solution to their housing problem.

This project proposes a possible solution by creating a city-like skyscraper that takes Paris’s street life to the sky. The volume of the entire building is fragmented by a spatial ribbon that begins at street level and moves upward to create community areas, restaurants, auditoriums, parks, and cultural spaces.

evolo.us,art-of-building-high-skyscraper-in-paris

Son yıllarda, Paris gibi mega şehirler hızla büyümeye ve nüfusları artmaya başladı. İstatistiklere göre metropolisler için senede 70 bin yeni ev ihtiyacı doğuyor; ve bu durum gökdelenleri destekleyen şehir planlamacıları ile şehrin nostaljik havasının değişmesini istemeyen vatandaşlar arasında gerginlik oluşturuyor. Bilindiği gibi Paris, sokak yaşamına ve insan ölçeğine uygun alçak binaları ile meşhurdur. Şehrin sadece La Defénse bölgesinde bulunan bir kaç tane gökdelen bile şiddetle eleştirilir ve kimse gökdelenlerin konut sorununa bir çözüm olacağına inanmaz.

Bu projede ise, bir tür şehir yada sokak-gökdeleni tasarlanarak Paris’in sokak yaşamını göklere taşıyabilecek bir çözüm öneriliyor. Yani lokantaları, parkları, toplumsal ve kültürel alanları ile tüm binanın hacmi şertilere bölünerek, bir dikey sokak ambiansı yaratılacak

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s