Floating City – Uçan Şehir

Wei Zhao;

天上人间 (Tian-shan-ren-jian – Heaven and Earth) is the physical manifestation of the traditional Shanshui painting, which aims to reach the ideal lifestyle.

Earth, with 7 billion people, is continuously increasing her load with three new babies born every second. With limited resources, the rapid growth of population has caused many problems included environmental degradation, ocean acidification, ozone holes, lack of fresh water, and constant loss of biodiversity.

The “Heaven and Earth” project is a utopia wonderland residing in the air. There are mountains, rivers, lakes, forests, and animals. It solves the problems that exist on Earth, including food, water, and housing.

Heaven and Earth is operated by the Maglev Technology to allow it to float in the air. The repulsion caused by the aircraft’s magnetic system and the Earth’s magnetic filed will control the floating city – there are a large number of molecular magnets distributed along the underside of the vessel. The rotation of the curved bottom can generate the power necessary for the city. This rotation could also maintain the balance of the flight. Small, magnetic suspension aircrafts are used as the transport links between the vessel and Earth.

evolo.us/competition/floating-city

天上人间 (Tian-shan-ren-jian – Cennet ve Dünya); ideal yaşam biçimine ulaşmayı amaç edinen, geleneksel Shanshui resimleme sanatının fiziksel tezaürüdür.

Bildiğiniz gibi, dünya 7 milyar insan nüfusuna ek olarak popilasyonu giderek artmakta. Kısıtlı kaynaklar, hızlı nüfus artışıyla birlikte bir çok soruna gebe olmaktadır. Mesela; çevresel bozulma, okyanus asitlenmesi, ozon deliği, temiz su eksikliği, ve biyolojik çeşitlilikte büyük kayıplar … vb.

Cennet ve Dünya projesinde ise, dağları, nehirleri, gölleri, ormanları ve hatta hayvanları ile birlikte, havada konumlanacak bir harikalar ütopyası önerilmektedir. Bu havadaki şehir, “yer” de olan kıtlık ve yerleşim gibi bir çok soruna çözüm olmaya adaydır.

Cennet ve Dünya projesindeki şehri havada süzülmesini sağlayacak şey Maglev teknolojisidir. Uçan şehrin altındaki çok sayıda dağılmış “moleküler mıknatıs manyetik sisteminin” yaratacağı itme ile “Dünyanın manyetik alanı” Uçan Şehrin kontrolünü sağlayacak. “Bombeli temel”in rotasyonu ile şehre gereken enerji sağlanabileceği gibi, bu rotasyon ayrıca uçuş dengesini de sağlayacak. “Yer” ile olan ulaşım ise, küçük, manyetik süspansiyonlu uçaklar ile sağlanabilir.

Advertisements

One thought on “Floating City – Uçan Şehir

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s