Journey to the West (Monkey King) Saga

An enjoyable Monkey King saga from Shaw Brothers directed by Ho Meng Hua. Adaption of the famous novel “SAI YAU GEI” (Journey to the West) which is based on the famous journey of a holy monk who traveled from China to India in quest of some Buddhist scriptures. But this quest would not be so easy, because there are many dangers and difficulties in the way, moreover some bad people wish to eat the holy monk’s flesh to get eternal youth and life. Fortunately, 3 loyal and vigorous guards, Monkey King, Piggy and Sandy Friar, protect the Holy Monk from every dangerous and twisty attack. Although the most powerful one is Monkey King who can beat everyone very easily, the adventures go really tricky, because all of them, including Monkey king, use a kind of “copycat” skill; Which they can disguise to anyone else frequently….. Genre; Fantasy, Musical.

The movie parts are;

  1. The MONKEY GOES WEST (1966)
  2. PRINCESS IRON FAN (1966)
  3. The CAVE OF THE SILKEN WEB (1967)
  4. The LAND OF MANY PERFUMES (1968)

In the first movie (The Monkey Goes West), we will see how our team members (Holy Monk, Monkey King, Pig and Sandy Friar… and also horse who would carry Holy Monk) meet together and start their journey. In the second Movie (Princess Iron Fan), there were 2 main advanture; Firstly they try to get Iron Fan from Princess to open the way and keep going to their adventure, and Afterwards they deal with the Lady White Skeleton to prevent her eating Holy Monk’s flesh. In the Third Movie (The cave of the silken web), they try to save Holy Monk who is trapped in the cave of the silken web by 7 little witches. In the last movie (The Land of many Perfumes), our heroes are trapped in a land populated by beautiful and dominant women; Holy Monk is forced to marry, but our heroes again saves the day….

Unfortunately, we can’t see the real end of the journey from this series by Ho Meng Hua. Yet, the flow of these adventures are still quite entertaining. In my personal view, I mostly like second movie; not only because it is casted with Yueh Hua (Monkey King) and Cheng Pei Pei (Lady White Skeleton), but also the scenario is relatively better. Also Yueh Hua plays as Monkey King for only first 2 movie, and for the rest, Chow Lung-Cheung takes over the this role. Ho Fan plays as Holy Monk Tang Xuan ZangPang Pang as Piggy and Tin Sam as Friar Sand for all four movies. For more details; wiki/Journey_to_the_West and for much more list of media adaptations; wiki/List_of_media_adaptations_of_Journey_to_the_West ….. Have Fun ^_^.

Shaw Kardeşler yapımı, Ho Meng Hua‘ın yönettiği çok eğlenceli bir Maymun Kral yada diğer adıyla Batıya Yolculuk destanı. Bu destan, kutsal bir keşişin bazı budist yazıtlarını alması için Çin’den Hindistan’a çıktığı ünlü yolculuk “SAI YAU GEI” (Batıya Yolculuk)’a dayanmaktadır. Ama bu yolculuk elbette o kadar kolay olmayacaktır; çünkü yol boyunca bir sürü tehlike ve engel vardır, ayrıca kutsal keşişin etini yiyenin sonsuz gençlik ve yaşama kavuşacağı efsanesi yüzünden bir çok kötü niyetli kişi onu avlamaya çalışır. Ama neyse ki kutsal keşişin 3 sadık ve kuvvetli koruması, Maymun Kral, Kum Keşiş (Sandy Friar), ve Domuzcuk (Piggy), onu her türlü tehlikeden ve hileli saldırıdan korumaktadır. Yalnız, aralarında en güçlüsü ve herkesi kolayca yenebileni Maymun Kral‘da olsa, hemen herkesin sıklıkla kullandığı bir tür “kılık değiştirme” yeteneği yüzünden, maceralar oldukça kurnazca ve bol şaşırtmalı ilerler.

Seri 4 filmden oluşmaktadır;

  1. The Monkey Goes West 1966 (Maymun Batıya gidiyor)
  2. Princess Iron Fan 1966 (Prenses Demir Yelpaze)
  3. The Cave of Silken Web 1967 (İpeksi Örümcek Ağı Mağarası)
  4. The Land of Many Perfumes 1968 (Çok Parfümler Diyarı)

İlk filmde (Maymun Batıya gidiyor), takım üyelerimizin (Kutsal Keşiş, Maymun Kral, Domuzcuk, Kum Keşişi … ve Kutsal keşişi taşıyacak beyaz At !) nasıl tanıştıklarını ve nasıl yolculuklarına başladıklarını görüyoruz. İkinci filmde (Prenses Demir Yelpaze) ise 2 ayrı macera gösteriliyor; ilkinde kahramanlarımız tıkanan yollarını açıp yolculuklarına devam etmek için gereken Demir Yelpazeyi Prensesten almaya çalışıyorlar, ikincisinde ise Beyaz İskelet Hanımının, Kutsal Keşişin etini yemesine engel oluyorlar. Üçüncü filmde (İpeksi Örümcek Ağı Mağarası), Kahramanlarımız, 7 Cadı tarafından kaçırılıp İpeksi Örümcek Ağı Mağarasında tutsak edilen Kutsal Keşişi kurtarmaya çalışıyorlar. Son filmde ise (Çok Parfümler Diyarı) Kahramanlarımız, güzel ve baskın kadınların hüküm sürdüğü bir diyarda takılıyor; Kutsal keşiş evlenmeye zorlanıyor ama korumaları gene yardıma yetişiyor…

Ne yazık ki, Ho Meng Hua’ın bu serisinde yolculuğun gerçek sonunu göremiyouz. Yinede maceralar oldukça eğlenceli ve akıcı. Kişisel görüşümü söylersem, ben en çok ikinci filmde eğlendim; Sebebi sadece favori oyuncularım Yueh Hua (Maymun Kral) ve Cheng Pei Pei (Beyaz İskelet Hanımı) olması değil, ayrıca bu ikinci filmin senaryosunu görece daha iyi buldum. Nedense, Yueh Hua sadece ilk iki filmde Maymun Kralı canlandırıyor, sonraki 2 filmde ise  Chow Lung-Cheung bu rolü üstleniyor. Ho Fan Kutsal Keşiş Tang Xuan Zang, Pang Pang Domuzcuk ve Tin Sam Kum Keşişi olarak 4 filmde de karşımızda.

Advertisements

One thought on “Journey to the West (Monkey King) Saga

  1. Pingback: Popular Webdirectory

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s