Fish Tower – Balık Kulesi

Hsing-O Chiang;

The Fish Tower is a prototype for a vertical fish farm that could be up to 30 times more efficient than traditional farms. It was designed as a solution to the substantial decrease of wild fish which is estimated to peak by 2050.

This tower proposes an intensive, yet healthy aquaculture environment with three primary programmatic components. The first one is a fisherman’s market and visitors center at ground level. The second component is the fish farms that are designed based on the research and analysis of habitation and movement of specific fish species. Each tank has specific width, form, and shape that resemble natural habitats. Water temperature and flow are also controlled to mimic ocean conditions. The third program is dedicated to research labs, where new technologies would be tested to achieve a productivity of 600 traditional fish farms in 20 levels.

evolo.us-fish-tower

Bu projede, geleneksel bir balık çiftliğinden neredeyse 30 kat kadar daha verimli olabilecek bir dikey balık çiftliği prototip sunuluyor. Proje aslında, tahminlere göre 2050 yıllarında yaban balıklarının önemli ölçüde azalmasına bir çözüm olarak tasarlanmış.

Bu balık kulesi, 3 temel programatik bileşeni ile yoğun ama sağlıklı bir su kültürü önerir. İlk bileşen zemin katta olacak olan, balık marketi ve ziyaretçi merkezi olacak. İkinci bileşende, çeşitli araştırmalarla, yerleşim analizlerini ve özel balık türlerinin hareketlerini temel alarak tasarlanmış balık çiftlikleri olacak. Her bir balık tankının, balık türlerinin doğal yaşam ortamlarına benzer olarak özel bir ebattı ve şekli olacak. Su ısısı ve akışı da okyanus koşullarına benzer olacak şekilde ayrıca kontrol edilecek. Üçüncü bileşende ise, çeşitli türlerde ki balıkların üretkenliklerini arttırmaya yönelik yeni teknolojilerin denendiği araştırma laboratuvarı olacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s