Lady Landfill Skyscraper – Bir Deniz Delen

Milorad Vidojević, Jelena Pucarević, Milica Pihler;

The Great Pacific Garbage Patch is a pile of plastic floating in the northern part of the Pacific Ocean. The San Francisco Chronicle claims that the patch now weights more than 3.5 million tons, 80% of which is plastic waste that reaches more than thirty meters in depth. This area of the Pacific Ocean is a relatively calm region that causes the accumulation of floating garbage in big piles. Its removal will cost billions of dollars and no country claims responsibility.

This proposal consists of a series of underwaterscrapers, floating islands that will be used to remove and recycle the garbage patch. These are self-sustained structures organized by function hierarchy with four communication cores that connect three main programs – collectors at the bottom, recycling plant in the middle levels, and housing and recreational levels atop.

evolo.us/lady-landfill-skyscraper

Okyanuslarımızda, ne yazık ki, büyük bir çöp yığını akıntılarda sürüklenmektedir; mesela Büyük Pasifik Çöpü olarak adlandırılan büyük bir yığın plastik kitlesi, pasifik okyanusunun kuzeyinde ki akıntıyla sürüklenip durmakta. % 80’ni 30 metreden aşağıya batmış halde olan bu yüzen çöp adalarının ağırlığının şimdiden 3.5 milyon tonu aştığına dair idialar vardır. Neyse ki pasifik okyanusun bu bölgesi görece sakin bir bölge olup, çöp yığınları etrafa dağılmadan tek kütle halinde durabiliyorlar, ve böylece temizlik işlemleri görece daha kolay olabiliyor. Ama genede bu kadar büyük kütleli çöp yığınının temizlenmesi milyar dolarlara mal olacağı için, hiç bir ülke bu sorumluluğu almak istemiyor.

Bu projede ki amaç ise, okyanuslarda başı boş dolanan bu büyük çöp yığınları dönüştürüp tekrar kullanarak bir tür Deniz Delenler inşa etmek. Bu “kendi kendine yeterli” yapılar 3 ana bölümden oluşacak; en altta çöp toplama birimi, orta seviyede çöpü dönüştürme bölümü, ve en üstteki bölümlerde yaşam ve eğlence alanları olacak !

Bu yüzen çöp yığınları çeşitli büyüklükte olacağı için, Deniz Delenin yapısal organizasyonuda çeşitli olmak zorunda olacaktır. Yapıdaki ana boşluk, suyu ekleyip çıkararak, Deniz Delenin hacmini sabit tutabilmek için, kütlesini ayarlayacaktır. Böylece deniz üstünde kalacak kısmın (yani yaşam alanlarının olduğu kısmın) yüksekliği hep aynı kalacaktır. Bundan başka, yapı enerji için doğal kaynakları (Güneş, rüzgar ..vb) kullanacağı gibi, çöpleri yakılarak da enerji elde edebilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s