Yunuslar hakkında 7 şaşırtıcı gerçek !

the week.com/article, 7-surprising-facts-about-dolphins

Yazın başından beri, boğaz vapurlarıyla gelip geçerken yunuslara rastlıyorum. Artık sokaklarda başıboş görmeye alıştığımız kedi ve köpeklerin denizlerde ki şubesi gibi, yunusları boğazda görmeye bayağı alıştık sayılır. O zaman onları daha iyi tanımanın tam zamanı. İşte, yunuslarla ilgili bulduğum bu makalede oldukça çarpıcı şeylere rastlayabilirsiniz.

  1. Genetik bakımdan, insana çok benziyorlar; Yapılan araştırmalara göre yunuslar aslında en az primatlar kadar zeki, ve onların yapabildiği bir çok şeyi yapabiliyorlar; mesela aynada kendisini tanıma, iletişim, taklit ve kültürel miras bırakma gibi. Bunun sebebi yunusların kafatası hacmi ve dolayısıyla beyin gelişimi insanlarınkine çok benzeyen bir evrimsel süreçten geçmiş olmasıymış. Üstelik son zamanlarda gen haritalandırma teknolojisi kullanılarak, yunus beyininin kompleks bilişsel işleri insanlar gibi yapabilecek potansiyelde oldukları keşfedilmiş.
  2. Çok mafyözler; Yunuslar bir nevi denizlerde hüküm süren mafya gibi çalışır, okyanuslarda ki hiyeyarşik bölgelerde yayılarak grup halinde devriye gezdikleri gözlemlenmiştir. Bu yüzen küçük orduların her birinin farklı bir görevi vardır, mesela; grubun dişilerini korumak, çetelerine yeni yunuslar toplayıp prestij kazanmak, yada barışçıl gibi görünüp rakip çetenin bölgesinde casusluk yapmak.
  3. Bombanın kokusunu alırlar; Yunuslar, donanmanın su altındaki mayınları temizlemek için kullandıkları bir nevi gizli silahıdır. Mesela Orta-Doğuda Hürmüz Boğazındaki sıcak bölgelerde bulunan bombaları tespit edip dünya petrol tankerlerine gidecek yolu açmada kullanılmışlardır. Donanma, yunusları sanki bomba yada esrar kokusu alan polis köpekleri gibi yetiştirip, patlayıcıların nasıl tespit edilebileceğini ve etkisiz hale getirebileceklerini öğretmektedir. Ama bunun, ne yazık ki yunusların aleyhine olan bir  tarafı var, o da; düşman ordu hangi yunusun “asker” hangisinin vahşi yani “sivil” olduğunu tespit edemeyeceği için, gördükleri her yunusu öldürmektedir.
  4. Yunusların gerçekten çok tuhaf penisleri var; Bu gezegende var olan en tuhaf cinsel organlardan biri erkek yunuslarda bulunmakta. Bir “içeri çekilebilir” penis; tıpkı kör insaların elini yada sopasını kullanarak yolunu bulması gibi, erkek yunuslarda penislerini kullanarak okyanuslarda yönlerini bulabiliyorlar. Penislerini bu şekilde çok işlevli kullandıkları sırada, erkek yunuslar o çok bilinen kambur vaziyetini alırlar.
  5. Katil balina aslında yunusmuş; Bilinenin ve isminin aksine katil balina aslında balina değil “kemikleri iri olan” bir yunusmuş. Aslında katil balina yunus türünün en iri üyesi olarak sınıflandırılır, ve açıkçası bu o siyah-beyaz hayvanların neden şaşırtıcı derecede zeki olup, fok ve sıradan yunusları bile geçip, bir çok gösteri havuzunun, yıldızı olarak parladığını açıklayabilir.
  6. Çok oburdurlar; 120 kg ağırlığında olan ortalama boyutta bir yunus, günde yaklaşık 15 kg balık yer. Bunu insan için uyarlarsak, günde 7-10 kg arası et yemek demektir. Ama buna rağmen, metobolizmaları sayesinde yunuslar kilo olmazlar.
  7. Çok anaçtırlar; Kısa bir süre öncesine kadar, yunusların doğumu bir esrar perdesi arkasındaydı, ta ki 2007’de, bir fotoğrafçı İtalya’daki kapalı bir havuzda yunus doğumunu şans eseri fotoğraflayana kadar. 14 yıldır yunusların resmini çeken deneyimli fotoğrafçı tam doğum anında bir kaç kare yakalayabilerek, yunus bebeğin kan bulutu içinde ki kuyruğunu görebildi. Ama doğumdan hemen sonra yaşananlarda oldukça etkiliyiciydi. Anne oldukça nazik bir şekilde, havadan bir yudum alması  için bebeğini yüzeye götürüyordu. Bu gözlemle birlikte yunusların sadece seks düşkünü, mafyöz canlılar olmadıkları, ayrıca oldukça sevecen ve anaç olabildikleri de görüldü.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s