Akçaağaç – Mapple Tree

Ölümüne Düello (1977) filminde ilham alarak bir Akçaağaç (Mapple) resmi koymak istedim. İlginçtir, her ne kadar bu ağaçlar genellikle parlak kızıl yapraklaryla tanınsalarda, odunu beyaz renkli olduğu için Türkçe’de bu ağaca Akçaağaç, yani odununun rengi kastedilerek, beyaz ağaç denmiştir. Sanırım bu, dilimizin görünüşe değil de, içeriğe önem verdiğinin ilginç bir göstergesidir.

Akçaağaçların çok fazla kullanım alanları vardır. Bir kere, her mevsim ayrı bir renk alan ama daha çok parlak kızıl yapraklarıyla tanınan bu ağaçlar, park ve bahçelerde süs bitkisi, hatta bonsai olarak yetiştirilebiliyor. Mesela yukardaki ressim ünlü bir Japon süs Akçaağacıdır; bu ağacın bir sürü resmi internette kolaylıkla bulunabilir.

Ayrıca ağır ve sert olan beyaz odunları, tornacılık ve mobilyacılıkta kullanılabiliyor. Ama daha önemlisi, yapısı gereği ses dalgalarını iyi iletebildiği için müzik aletlerinin yapımında da bir kullanım alanı var. Mesela keman, viola, çello ve bass’ların arka ve boyun kısımları bu ağaçtan yapılmaktadır.

Bundan başka, bu ağacın şurubu tatlı yemeklerinde (pankek gibi) oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca ağacın kurutulmuş odunları, yemekleri tütsüleyip tatlandırmaktada kullanılmakta.

En son olarak bu ağaçlar, dünyanın tropikal bölgelerinin dışında kalan oldukça geniş bir alana dağılmışlar. Ülkemizde de yetişen bu ağaç, organik zengin bir toprakta yetişir ve ışık ihtiyaçları yükseltir. Ayrıca güç ve dayanıklılığın simgesi olduğundan, bir çok ülke ve millet bu ağacı simge olarak sahiplenirler; mesela Kanada kendi bayraklarını bu ağacın yaprağı ile süslemiştir.

Inspired by Death Duel (1977) movie, I press some Mapple tree pictures. Interestingly, although these trees are mostly known with their bright red leaves, they are called WhiteTrees in Turkish, because of their white wood. I guess, our language gives more importance to its content than its look, :P.

There are a lot of usage of mapple trees. Firstly, because leaves of these trees get different color in every season, they can be used in parks and gardens as ornamental trees. Even aslo, they can be planted as bonsai. In upper picture, there is a very fameous Japan Mapple Tree photo, which can be found many photos of it in net very easily.

Furthermore, their heavy and hard woods can be used in furniture and carpentry. But the most importantly, Maple is considered a tonewood, or a wood that carries sound waves well, and is used in numerous musical instruments. Such as; the back, sides, and neck of most violinsviolascellos, and double basses are made from maple.

In addition, syrup of this tree are widely used in sweet dishes (such as pancakes). Also its dried wood is often used for the smoking of food.

In last, these trees are scattered in very wide area, where is outside of the world’s tropical regions. They are grown in organic rich soil, and need much light. The maple is a common symbol of strength and endurance and has been chosen as the national tree of many countries including Canada, which A maple leaf is on the coat of arms of Canada, and is on the Canadian flag.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s